Cmentarz przykościelny (Chlebowo)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
200px-Obiekt zabytkowy znak.svg.png nr rej. nr 1005 z dnia 6 listopada 2012[1]
Cmentarz przykościelny w Chlebowie
Cmentarz przykościelny w Chlebowie
Teren dawnego cmentarza.
Wyznanie ewangelicki
Data powstania XIV wiek
Data zamknięcia przed 1945
Stan obecny przykościelny zieleniec, brak nagrobków
Zobacz cmentarz na:
Mapa Google.
Google Street View.

Cmentarz przykościelny w Chlebowie, wsi położonej ok. 13 km na północny–wschód od Gryfina. Był to najstarszy cmentarz dawnej wsi (niem. Klebow), (drugi, młodszy znajdował się przy końcowych zabudowaniach miejscowości). Zlokalizowany był w centrum wsi, przy istniejącym gotyckim kościele pw. św. Huberta pochodzącym z drugiej połowy XIV wieku. W tym samym czasie założono przy nim cmentarz. Jego powierzchnia wynosiła ok. 0, 35 ha. Zachowana jest granica pierwotnego układu przestrzennego.

Cmentarz otoczony jest fundamentami starego muru kamiennego z XIV wieku. Wejścia na teren przykościelny znajdują się od strony północnej i wschodniej. Na dawnym cmentarzu nie zachowały się żadne nagrobki. Zachował się natomiast przykościelny drzewostan: lipy drobnolistne (największa o obwodzie 265 cm), wiąz szypułkowy, klon zwyczajny, modrzew europejski (o obwodzie 190 cm) i jesion wyniosły (o obwodzie 270 cm).

6 listopada 2012 roku teren dawnego cmentarza przykościelnego wraz z częściowo zachowanym kamiennym murem wpisano do wojewódzkiego rejestru zabytków pod numerem A-1005. Sam kościół znajduje się również w rejestrze pod tym samym numerem od 1963 roku.

Przypisy

  1. Wojewódzki rejestr zabytków, w: Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie [online] [Przeglądany 10.08.2013] Dostępny w: http://wkz.bip.alfatv.pl/strony/menu/9.dhtml


Bibliografia

  • Grecki H. Karta cmentarza przykościelnego w Chlebowie. Dokumentacja WUOZ. Szczecin 1999.
  • Księga Puszczy Bukowej. Tom I: Środowisko przyrodnicze. Red. G. Domian, K. Ziarnek. Szczecin 2010.
  • Dawny cmentarz przykościelny (nieczynny). Gminna Ewidencja Zabytków. Karta zabytku nieruchomego.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Agata Freindorf