Cmentarz przykościelny (Stolec)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
200px-Obiekt zabytkowy znak.svg.png nr rej. nr 36 z dnia 16 maja 2000[1]
Cmentarz przykościelny w Stolcu
Cmentarz przykościelny w Stolcu
Adres 72-003 Stolec
Wyznanie ewangelicki
Data powstania XVIXVIII wiek ?
Data zamknięcia przed 1945
Stan obecny zniszczony, pojedyncze nagrobki
Zobacz cmentarz na:
Mapa Google.
[ Google Street View.]

Cmentarz przykościelny w Stolcu zlokalizowany jest w środkowej części wsi, przy kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego.

Od XVI wieku Stolec (niem. Stolzenburg) należał do rodu szlacheckiego von Ramin (posiadłością tą zarządzali do 1869 roku). Przy istniejącej wówczas świątyni mógł już funkcjonować cmentarz. W latach 1731-1735 w miejscu XV-wiecznego kościoła stanęła nowa, barokowa budowla sakralna otoczona wraz z obszarem cmentarza kamiennym murem z bramką.

Sam cmentarz ulokowany jest na nierównym terenie, wywyższonym w części wschodniej. Ma on powierzchnię ok. 0,9 ha. Na jego terenie zachowało się kilka żeliwnych krzyży, które pochodzą z przełomu XIX i XX wieku. Na wzniesieniu cmentarza stoi późnoklasycystyczny pomnik nagrobny Jürgena Berndta Wilhelma von Ramin, właściciela stoleckiego majątku. Zginął on 2 grudnia 1792 roku w wieku 28 lat spadając z konia podczas galopu w okolicznych lasach. Pomnik nagrobny ufundowała żona zmarłego - Wilhelmina Julia Amalia z domu von Hacke. Ma on około 4 metrów wysokości i formę obelisku murowanego z cegły i obłożonego płytami piaskowca. Zdobią go rzeźby nawiązujące do życia zmarłego: po lewej stronie – postać płaczącego anioła symbolizuje wdowę, po prawej stronie znajduje się putto, które jest personifikacją osieroconej córki. Przy dziecku stoi pies, a gzyms cokołu zdobią trąbka i róg – symbole myśliwskiej pasji zmarłego.

Cmentarz wraz z pomnikiem nagrobnym Jürgena von Ramin został wpisany w 2000 roku do wojewódzkiego rejestru zabytków.

Przypisy

  1. Wojewódzki rejestr zabytków, w: Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie [online] [Przeglądany 10.08.2013] Dostępny w: http://wkz.bip.alfatv.pl/strony/menu/9.dhtml

Bibliografia

  • Rembas,M. Zachodniopomorskie tajemnice. Szczecin 2011.
  • Grecki,H. Karta cmentarza przykościelnego w Stolc. Dokumentacja WUOZ. Szczecin 1998.
  • Kalita–Skwirzyńska,K.; Opęchowski,M. Stolec, Rzędziny, Łęgi. Szczecin 2004.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Agata Freindorf