Cmentarz przykościelny (Troszyn, powiat gryfiński)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
200px-Obiekt zabytkowy znak.svg.png nr rej. nr 779 z dnia 13 stycznia 2011[1]
Cmentarz przykościelny w Troszynie
Cmentarz przykościelny w Troszynie
Groby rodziny von Finckenstein.
Adres 74-505 Troszyn 48
Wyznanie pierwotnie ewangelicki, obecnie rzymskokatolicki
Data powstania XIII wiek ?
Stan obecny czynny
Zobacz cmentarz na:
Mapa Google.
[ Google Street View.]

Cmentarz przykościelny w Troszynie – wsi położonej 5 km na południowy–wschód od Mieszkowic, w powiecie gryfińskim.

Zlokalizowany jest w centralnej części wsi, przy kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Kościół zbudowany został w XIII wieku z kamienia i cegły. Wokół niego mógł już wówczas funkcjonować cmentarz. Całość otoczona jest kamienno-ceglanym murem z ozdobną bramą wjazdową wzniesioną w XIX wieku.

Po II wojnie światowej większość niemieckich nagrobków usunięto i obecnie na tym wciąż czynnym cmentarzu znajdują się głównie groby polskie. Jednakże przy ogrodzeniu, w pobliżu wysokiego drewnianego krzyża, zachowała się kwatera z nagrobkami członków rodu Finck von Finckenstein. Był to zamożny ród hrabiowski pochodzący z Prus Wschodnich, który od 1871 do 1945 roku był właścicielem Troszyna. W jednym z grobów pochowany jest pierwszy właściciel - graf Günther Karl Heinrich Finck von Finckenstein (1851-1924). W innym grobie pochowany jest jego syn, Gerd, który był ostatnim właścicielem Troszyna. Za jego nagrobkiem ustawiona jest marmurowa tablica upamiętniająca grafa Günthera Finck von Finckenstein zmarłego w 2005 roku.

W 2011 roku kościół wraz z otaczającym go cmentarzem i ogrodzeniem z bramą wpisany został decyzją Zachodniopomorskiego Konserwatora Zabytków do wojewódzkiego rejestru zabytków pod numerem A-779.

Przypisy

  1. Wojewódzki rejestr zabytków, w: Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie [online] [Przeglądany 10.08.2013] Dostępny w: http://wkz.bip.alfatv.pl/strony/menu/9.dhtml

Bibliografia

  • Baczyńska–Padjasek, M.; Cieśla, S. Historia i pamięć. Cmentarze powiatu gryfińskiego. Gryfino 2012.
  • Kosacki, J.; Kucharski, B. Pomorze Zachodnie i Środkowe. Przewodnik. Warszawa 2001.

Linki zewnętrzneLogo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Agata Freindorf