Cmentarz przykościelny przy ul. Dworcowej

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cmentarz przy kościele św. Ducha przy ul. Dworcowej
Cmentarz przy kościele św. Ducha przy ul. Dworcowej
Szpital i kościół św. Ducha wg sztychu Brauna & Hogenberga 1580r
Osiedle Nowe Miasto
Adres ul. Dworcowa 20
Wyznanie rzymskokatolicka
Data powstania XIII XV w.
Data zamknięcia XVII w.
Stan obecny zlikwidowany
Zobacz cmentarz na:
Mapa Google.
Google Street View.

Cmentarz przykościelny przy ul. Dworcowej – nieistniejący cmentarz funkcjonujący od średniowiecza przy niezachowanym kościele pw. św. Ducha.

Historia cmentarza

Orientacyjna lokalizacja kościoła św.Jerzego z cmentarzem
Położenie bramy i szpitala Świętego Ducha wg. Brauna i Hogenberga z końca XVI w.
Położenie szpitala św. Ducha i jego otoczenia na współczesnym planie miasta

W średniowieczu cmentarze zakładano także przy kościołach szpitalnych. Obiekty opiekuńcze, lokalizowane najczęściej na obrzeżach miasta, przeznaczone były nie tylko dla chorych,ale również przebywały tam sieroty, wdowy, ubodzy, czy podróżni. Wedle zwyczaju na ich obszarze wznoszono kaplicę, a obok niej wyznaczano niewielką parcelę na pochówki podopiecznych. Całością opiekowali się zakonnicy, zaś świątynia podlegała którejś z miejskich parafii.

Jednym z najstarszych znanych kościołów szpitalnych z własnym cmentarzem był kościół św. Ducha usytuowany w rejonie dzisiejszego placu Tobruckiego, za bramą św. Ducha. Teren zespołu szpitalnego wybudowano w XIII w. Sam kościół w obrębie szpitala wybudowany został w XV w., a patronat nad nim sprawowali franciszkanie. W 1525 r. zakonowi franciszkanów przekazano również po opiekę szpital. Zabudowania szpitalne, w tym również i cmentarz przykościelny, zniknęły z miejskiego krajobrazu już w XVII w., na ich miejscu powstały fortyfikacje pruskie, a następnie w XIX w. budownictwo mieszkalne.

Bibliografia

  • Agata Freindorf, Funkcje estetyczno – kulturowe ewangelickich cmentarzy Szczecina do 1945 roku, Szczecin 2010 [praca magisterska obroniona w IHiSM US]
  • Henryk Grecki, Cmentarze Szczecina - karty cmentarzy wykonane na zlecenie Biura Dokumentacji Zabytków i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie, Szczecin 1996

Zobacz teżIES64.png
Autor opracowania: Agata Freindorf