Cmentarz radziecki (Borne Sulinowo)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cmentarz radziecki w Bornem Sulinowie
Cmentarz radziecki w Bornem Sulinowie
Adres Borne Sulinowo, ul. Wojska Polskiego
Data powstania 1945
Data zamknięcia 1992
Stan obecny zachowany, nieczynny
Zobacz cmentarz na:
Mapa Google.
Google Street View.

Cmentarz radziecki w Bornym Sulinowiepołożony jest w lesie przy drodze wylotowej z Bornego Sulinowa w kierunku Szczecinka. Założony został w 1945 roku, co było związane z utworzeniem w miejscowości radzieckiej bazy wojskowej. Funkcjonował do 1992 roku, kiedy to baza została zlikwidowana i administrację cmentarza przejęły władze miasta.

Jest to cmentarz cywilno – wojskowy. Chowano na nim żołnierzy radzieckich z 6. Witebsko-Nowogródzkiej Gwardyjskiej Dywizji Zmechanizowanej, ich rodziny, pracowników cywilnych, a także dezerterów, którzy zginęli po wojnie. Spoczęli tu także żołnierze radzieccy z garnizonu w Szczecinku, a w 2007 roku przeniesiono tu szczątki ze likwidowanych radzieckich cmentarzy wojskowych w Kołobrzegu i Białogardzie.

Na cmentarzu znajduje się 348 mogił, w tym 146 anonimowych. Większość grobów pochodzi z lat 19451967. Po 1970 r. oku na cmentarzu chowano tylko dzieci, na nagrobkach których do dziś można znaleźć kolorowe zabawki.

Centralnym punktem cmentarza jest grób - pomnik upamiętniający 20-letniego Iwana Paddubnego. Był to żołnierz z tutejszej bazy wojskowej, który w 1946 roku w sąsiedniej wsi Krągi urządził strzelaninę uśmiercając kilkanaście osób. Pomnik stał pierwotnie w centrum miasta na skrzyżowania ulic Orła Białego, Lipowej i Alei Niepodległości. Przedstawia on dłoń trzymającą skierowaną do góry pepeszę, czyli radziecki pistolet maszynowy. Pomnik ten stał się symbolem cmentarza, który powszechnie nazywany jest ‘cmentarzem z pepeszą’.

Teren cmentarza jest zadbany. Na opiekę nad nim władze Bornego Sulinowa otrzymują wsparcie finansowe z Rady Ochrony Pamięci, Walk i Męczeństwa.

Bibliografia

  • Olej–Kobus A., Kobus K., Rembas M. Nekropolie. Zabytkowe cmentarze wielokulturowej Polski. Warszawa 2009.
  • Rostkowski J. Znikające miasta. Gross Born - Borne Sulinowo Westfalenholf – Kłomino. Warszawa 2004.
Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Agata Freindorf