Cmentarz w Sławocieszu

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cmentarz w Sławocieszu
Cmentarz w Sławocieszu
teren cmentarza
Osiedle Sławociesze
Adres ul. Stary Szlak
Powierzchnia 0,5 ha
Wyznanie ewangelicki
Data powstania poł. XIX w.
Data zamknięcia przed 1945 r.
Stan obecny nieczynny
Zobacz cmentarz na:
Mapa Google.
[ Google Street View.]

Cmentarz w Sławocieszu – nieczynny cmentarz dawnej wsi Franzhausen, uporządkowany w 2004 r.; jeden z najlepiej zachowanych przedwojennych cmentarzy Szczecina.

Historia cmentarza

fragm. mapy z 1937 r.
nagrobek z motylem - symbolem nieśmiertelnej duszy
zachowany cokół pomnika poległych w I wojnie światowej

Nie jest znana dokładna data założenia cmentarza dla mieszkańców Franzhausen. Wiadomo, że istniał on już na pewno w 1860 r., gdyż z tego roku pochodzi najstarszy zachowany nagrobek. Cmentarz był otoczony murem z kamieni polnych, którego fragment zachował się w jego południowo – wschodniej części. W XX w. teren cmentarza poszerzono na osi wschód-zachód. Od strony ul. Stary Szlak prowadziła doń ścieżka.

Po I wojnie światowej, prawdopodobnie vis a vis głównego wejścia, ustawiono pomnik poświęcony poległym żołnierzom-mieszkańcom Franzhausen. Była to kamienna stela ustawiona na cokole, na której wyryto krzyż żelazny, a pod nim inskrypcję: Den Heldentod starben fürs Vaterland (Polegli bohaterską śmiercią za ojczyznę) oraz nazwiska poległych. Do dziś zachował się cokół pomnika. Przy wejściu znajdowała się również kaplica cmentarna, po której obecnie nie ma śladu, ponieważ została rozebrana dla pozyskania materiałów budowlanych.

W 2004 r. Zachodniopomorska Grupa Regionalna Klubu Sensacji XX wieku podjęła się uporządkowania zniszczonego cmentarza. Uzyskano zgodę na prace od konserwatora zabytków oraz Nadleśnictwa Kliniska, na którego to obszarze znajduje się cmentarz. Poustawiano i oczyszczono kilkadziesiąt nagrobków oraz utworzono ogrodzenie z belek.

W 2011 r. na cmentarzu splądrowanych zostało 7 grobów.

Ciekawe nagrobki

Wśród kilkudziesięciu nagrobków z okresu między 1860 a 1940 r. uwagę przykuwa płyta z płaskorzeźbą miecza przybranego liśćmi dębu, która upamiętnia 23 letniego muszkietera (dawniej tak określano szeregowca) Siegfrieda Zende zmarłego w 1918 r.

Ciekawy jest również anonimowy nagrobek (pozbawiony tablicy inskrypcyjnej), w którego dolnej części widnieje motyl z rozpostartymi skrzydłami, symbolizujący nieśmiertelną duszę ulatującą do nieba. Otoczony jest on liśćmi akantu, będącym symbolem śmierci i pamięci.

Oryginalny jest także nagrobek Louise Ladenlhin zmarłej w 1881 r., ponieważ epitafium znajduje się na tylnej ścianie płyty nagrobnej.

Linki zewnętrzne

Bibliografia

  • Agata Freindorf, Funkcje estetyczno – kulturowe ewangelickich cmentarzy Szczecina do 1945 roku, Szczecin 2010 [praca magisterska obroniona w IHiSM US]
  • Bogdan Frankiewicz, Szczecińskie cmentarze, Szczecin 2003
  • Henryk Grecki, Cmentarze Szczecina - karty cmentarzy wykonane na zlecenie Biura Dokumentacji Zabytków i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie, Szczecin 1996
  • Marek Łuczak, Szczecin Wielgowo, Zdunowo, Załom, Szczecin 2012IES64.png
Autor opracowania: Agata Freindorf