Cmentarz wojenny żołnierzy radzieckich (Gryfino)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cmentarz wojenny żołnierzy radzieckich w Gryfinie
Cmentarz wojenny żołnierzy radzieckich w Gryfinie
Adres Gryfino, aleja Wojska Polskiego
Data powstania 1946
Data zamknięcia 1969
Stan obecny zachowany
Zobacz cmentarz na:
Mapa Google.
Google Street View.

Cmentarz Żołnierzy Armii Radzieckiej w Gryfinie zlokalizowany jest przy alei Wojska Polskiego i graniczy od zachodu z cmentarzem komunalnym. Jest to największy pod względem ilości pochówków sowiecki cmentarz wojenny na Pomorzu Zachodnim.

Cmentarz zaczęto organizować już w 1946 roku. W latach 19471948, 19531954 oraz w 1969 miały miejsce ekshumacje żołnierzy sowieckich w kilkunastu miejscowościach na terenie województwa: Gryfino, Trzebiatów, Stargard, Chlebowo, Kobylanka, Daleszewo, Kliniska, Sobieradz, Goleniów, Łobez, Żelisławiec, Gardno, Dobra, Szczecin–Zdunowo, Szczecin–Śmierdnica.

W latach 19721974 cmentarz przebudowano wg projektu Witolda Andrzejewskiego. Centralna oś podzieliła go na dwie części, gdzie znajdują się pola z zasadzonymi różami, obramowane murkami. Za nimi ustawiono płyty z nazwiskami poległych.

W centralnej części cmentarza stoi pomnik przedstawiający zespolone ze sobą flagi zwycięstwa; poniżej nich widnieje płaskorzeźba ukazująca powitanie żołnierzy przez mężczyznę z orłem na tarczy, kobietę z chlebem oraz sceny z wojennego życia. Przed pomnikiem ustawiona jest tablica z napisem: „Bohaterom Armii Radzieckiej poległym w roku 1945 w bitwie o wyzwolenie Gryfina spod jarzma hitlerowskiego – społeczeństwo Ziemi Gryfińskiej”. Łącznie spoczęło tu 7134 żołnierzy sowieckich, z czego tylko 1259 zostało zidentyfikowanych i wypisanych na płytach.

W 2012 roku w miejsce starych płyt z personaliami umieszczono nowe, granitowe tablice. Remont został wykonany dzięki dofinansowanie ze strony Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz wojewody zachodniopomorskiego.

Bibliografia

  • Baczyńska–Padjasek,M; Cieśla, S. Historia i pamięć. Cmentarze powiatu gryfińskiego. Gryfino 2012.
  • Grecki, H. Karta cmentarza Wojennego Żołnierzy Radzieckich w Gryfinie. Dokumentacja WUOZ. Szczecin 1999.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Agata Freindorf