Cmentarz zakonu cysterek

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cmentarz (przy)klasztorny
Cmentarz (przy)klasztorny
kościół cysterek wg planu z 1625 r.
Osiedle Stare Miasto
Adres ul.Lazurowa
Wyznanie rzymskokatolicki
Data powstania poł. XIII w.
Data zamknięcia XVI w. ?
Stan obecny zlikwidowany
Zobacz cmentarz na:
Mapa Google.
[ Google Street View.]

Cmentarz przyklasztorny zakonu cysterek – nie zachowany cmentarz należący do zakonu cysterek zlokalizowany przy nieistniejącej obecnie ul. Lazurowej.

Historia cmentarza

Płyta kommemoratywna Barnima III z 1543 r.
Kościół cysterek na mapie z 1873r.

W 1243 r. książę Barnim I, za namową swej małżonki Marianny, sprowadził do Szczecina zakon cysterek. Kościół klasztorny wybudowano przy nieistniejącej obecnie ul. Lazurowej.

Nie zachowało się zbyt wiele informacji o tutejszym cmentarzu. Wiadomo, iż wewnątrz kościoła, w dwuprzęsłowym pięciobocznym prezbiterium mieścił się grobowiec Marianny – pierwszej żony Barnima I, zmarłej w 1252 r. Pochowano tu także drugą żonę Barnim I Barnima, Małgorzatę, zmarłą w 1261 r. oraz zmarłe przed 1334 r. wnuczki Barnima z córki Mirosławy, będące mniszkami w tym klasztorze.

W XVI w. w wyniku reformacji zakon rozwiązano. Aż do rozebrania kościoła na początku XX w. znajdowała się wewnątrz niego także płyta kommemoratywna księcia Barnima III przeniesiona tu z zamku Oderburg, a obecnie wyeksponowana na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich.

Linki zewnętrze

Zobacz też

Bibliografia

  • Agata Freindorf, Funkcje estetyczno – kulturowe ewangelickich cmentarzy Szczecina do 1945 roku, Szczecin 2010 [praca magisterska obroniona w IHiSM US]
  • Henryk Grecki, Cmentarze Szczecina - karty cmentarzy wykonane na zlecenie Biura Dokumentacji Zabytków i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie, Szczecin 1996IES64.png
Autor opracowania: Agata Freindorf