Czajcze

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Czajcze - nieistniejąca już osada, położona w woj. zachodniopomorskim, w gminie Mielno na mierzei między Bałtykiem i jeziorem Jamno. Można jeszcze w terenie znaleźć pozostałości po budynkach (fundamenty).

Historia

Według niemieckich źródeł wieś powstała na przełomie XIV i XV wieku. Czajcze zawsze było małą osadą, liczącą z górą kilkanaście chałup krytych strzechą. Od południa jezioro Jamno, od północy Morze Bałtyckie takie położenie zdecydowało o jej typowo rybackim charakterze. Niemiecka nazwa osady Czajcze: Depe, Deep, Deip prawdopodobnie wywodzi swoją nazwę od płynącej wody, od kanału który znajdował się w pobliżu wsi.

Teren dawnej wsi Czajcze


W 1356 osada przechodzi na własność miasta Koszalina. Wkrótce w osadzie koszalinianie budują składy towarowe dla kupców koszalińskich. Od tego czasu zaczyna się kariera portowa osady. Wieś liczyła 125 mieszkańców, z których większość była rybakami i rolnikami, inni pracowali w lotniczej stacji ratownictwa morskiego, albo jako robotnicy. Dwa razy w tygodniu był dzień targowy: w środę i w sobotę. W późniejszych latach w Łabuszu stał autobus z przyczepą, na którą ładowano kosze z rybami i inny bagaż. W Koszalinie zbywano ryby, robiono zakupy, do czego oczywiście używano innych koszy i zaraz udawano się w drogę powrotną. We wsi było pastwisko wspólnotowe, skierowane w stronę Unieścia. We wsi był też budynek wędzarni, w którym ryby wędzono, znajdował się daleko od domów z uwagi na niebezpieczeństwo pożarów.[1]

Czajcze kończyło się przy kanale przepływowym, jeszcze połowa terenu bazy lotnictwa ratownictwa morskiego należała do wsi. W marcu 1945 Czajcze zajęli Rosjanie. W 1947 roku opuszczoną osadę zasiedlili polscy osadnicy. Mieszkali jednak tu tylko do 1951, do momentu wydania przez ówczesne władze zarządzenia o likwidacji osady i przeznaczeniu terenu na potrzeby wojska. Teren ten przekazano Wojskom Ochrony Pogranicza. W tym roku osada Czajcze przestała istnieć.

Przypisy

Bibliografia

  • Krystyna Rypniewska, Z historii osady rybackiej i nadmorskiego letniska w Czajczu. Koszalińskie Zeszyty Muzealne 2002.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Tomasz Wojciechowski