Dąb Bogusława X

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Geolokalizacja: 53.505474,14.527217

Młodszy Dąb Bogusława X, dąb bliźniaczy
Powalony stary „Dąb Książęcy” (Herzogseiche), 2006
Powalony stary „Dąb Książęcy” (Herzogseiche), 2018

Dąb Bogusława X (niem. Zwillingseiche), dąb szypułkowy (Quercus robur), także zwany dębem angielskim (Quercus pedunculata). Pomnik przyrody, jeden z dwóch dębów Bogusława X rosnących w Puszczy Wkrzańskiej obok rozgałęzienia dróg gruntowych prowadzących z Warszewa do Leśna Górnego i Siedlic.

Starszy, zwany w przeszłości „Dębem Książęcym” (niem. Herzogseiche), około 600 letni, o obwodzie 620 cm i wysokości 20 metrów [1][2], został powalony przez wichurę w 1981 roku. Jego obumarły pień leży w miejscu, w którym dotychczas rósł, czyli na skraju lewej strony drogi do Leśna Górnego. [3] Zgodnie z opisem w informatorze botanicznym lasów Pomorza z 1905 roku jego główny pień na wysokości około 2,50 m był rozdzielony na dwie odnogi, z których lewa na tej wysokości była już obcięta. Natomiast pień prawej odnogi na wysokości 5 metrów rozwidlał się na dwa potężne konary.
Wspomniany wyżej drugi z dębów szypułkowych jest prawdopodobnie młodszy i stoi do dzisiaj. [4] W przeszłości określano go nazwą „Dębu Bliźniaczego” (niem. Zwillingseiche), i według wspomnianej wyżej publikacji z 1905 roku usytuowany był naprzeciwko „Dębu Książęcego”. [5] Jego pień w obwodzie wynosi 520 cm i na wysokości ok. 3 metrów rozgałęzia się, jednak podobnie jak u jego poprzednika jedna z odnóg (prawa), została w nieznanych okolicznościach odcięta. Na pozostałej odnodze zachowały się dwa potężne konary, z których stan jednego z nich świadczy o tym, że drzewo zaczyna powoli obumierać.

Nazwę „Dębów Bogusława” nadano im prawdopodobnie w w połowie lat pięćdziesiątych ub. wieku. Zostały nazwane na cześć księcia pomorskiego Bogusława X, władcy całego Pomorza z siedzibą w Szczecinie, który jak głosi miejscowa legenda miał pod nimi odpoczywać podczas polowań.

W pobliżu tego pomnika przyrody umiejscowiono węzeł pieszych szlaków turystycznych, dwa powiązane są ze szlakiem czerwonym, tj. POL Szlak zielony.svg szlak „Przez Las Arkoński i Wzgórza Warszewskie” z Niemierzyna (pętla tramwajowa) przez południową część Puszczy Wkrzańskiej do Skolwina, i POL Szlak żółty.svg szlak „Gocławski” z Warszewa przez pobliski Podbórz do Gocławia), natomiast kolejne dwa krzyżują się bezpośrednio przy Dębie Bogusława:

- Dąb Książęcy (Herzogseiche)

„Dąb Książęcy” przy drodze z Warszewa do Leśna Górnego, 1905
Oba dęby, jeszcze razem (przed 1945)

Przypisy

  1. Forstbotanischer Merkbuch. Nachweis der beachtenswerten und zu schützenden urwüchsigen Sträucher, Bäume und Bestände im Königreich Preussen. [Bd.] II. Provinz Pommern. Mit 27 Abbildungen. Herausgegeben auf Veranlassung des Ministers für Landwirtschaft, Domänen und Forsten. Berlin 1905, s. 35.
  2. B. Kucharski, Ziemia szczecińska. Szlaki piesze. Przewodnik. Poznań 1976, s. 22.
  3. Według innych informacji, bez wskazania źródła, dąb na początku lat 80. ub. wieku zaczął obumierać i został zniszczony przez wichurę w 1983 roku.
  4. Zdania co do wieku tego dębu są podzielone; według legendy ma także około 600 lat, ale według umieszczonej na nim tabliczce jego wiek oszacowano na 300 lat.
  5. Forstbotanischer Merkbuch..., op. cit., s. 35.
  6. B. Kucharski, Ziemia szczecińska. Szlaki piesze..., op. cit., s. 23; także Cz. Piskorski, Województwo szczecińskie. Przewodnik. Warszawa 1966, s. 257.

Bibliografia

  • Forstbotanischer Merkbuch. Nachweis der beachtenswerten und zu schützenden urwüchsigen Sträucher, Bäume und Bestände im Königreich Preussen. [Bd.] II. Provinz Pommern. Mit 27 Abbildungen. Herausgegeben auf Veranlassung des Ministers für Landwirtschaft, Domänen und Forsten. Berlin 1905.
  • Piskorski Cz., Województwo szczecińskie. Przewodnik. Warszawa 1966.
  • Kucharski B,. Ziemia szczecińska. Szlaki piesze. Przewodnik. Poznań 1976.

Linki zewnętrzneIES64.png
Autor opracowania: Jan Iwańczuk