Dębina (wyspa)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dębina
Dębina
Zrób zdjęcie tego miejsca: Pomóż nam
Nazwa niemiecka Grosse-0der-Bruch
Powierzchnia 15
Akwen Odra, Jezioro Dąbie

Geolokalizacja: 53.491111,14.625556

Dębina (niem.Grosse-0der-Bruch) – niezamieszkana i niezagospodarowana wyspa Międzyodrza. Administracyjnie leży w Szczecinie w dzielnicy Północ i zajmuje powierzchnię ok. 516 ha. Po stronie zachodniej wyspy płynie Odra Zachodnia, po wschodniej znajduje się jezioro Dąbie a po południowej wody Świętej oddzielają Dębinę od Radolina i Czarnołęki (Dębinki). W części północnej wyspa otoczona jest wodami dwóch przesmyków Czapiny i Babiny łączących Dąbie z Odrą i tworzących wraz z Ińskim Nurtem wyspy Kaczą Wyspą i Mewią Wyspą. Około połowy swojej długości przecięta jest w osi Wschód-Zachód Kanałem Leśniczówka. Na obszarze wyspy umieszczono parę staw nabieżnikowych „Święta” wchodzących w skład oznakowania nawigacyjnego toru wodnego Szczecin-Świnoujście. W południowo-zachodnim narożniku wyspy – w miejscu, gdzie Święta oddziela się od Odry sztucznie przekopanym kanałem od północy i wschodu znajduje się niewielka wyspie o kwadratowym kształcie, na której wybudowano niezachowaną współcześnie przystań żeglarską. Miejsce to zwane jest przez żeglarzy Kwadratem.

Obszarami leśnymi wyspy wchodzącymi w skład leśnego kompleksu promocyjnego Puszcze Szczecińskie administrują w:Nadleśnictwo Trzebież i Wydział Lasów Miejskich Zakładu Usług Komunalnych w Szczecinie. 9 lipca 2002 utworzono na powierzchni 819,55 ha zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Dębina”[1]. Nazwę Dębina wprowadzono urzędowo rozporządzeniem w 1949 roku, zmieniając poprzednią niemiecką nazwę Groß Oder-BruchRozporządzenie Ministra Administracji Publicznej z dnia 11 lutego 1949 r. o przywróceniu i ustaleniu nazw miejscowości (M.P. z 1949 r. Nr 17, poz. 225, s. 4).

Przypisy

  1. Rozporządzenie Nr 14/2002 Wojewody Zachodniopomorskiego z dnia 9 lipca 2002. Urząd Wojewódzki w Szczecinie, 10 lipca 2002. 

Bibliografia