Detlev Walmeden

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Detlev de Walmeden
joannita
Data śmierci 1399
Miejsce spoczynku Kościół Mariacki w Chojnie

Detlev de Walmeden (zm. w 1399 roku) - joannita, baliw brandenburskiej prowincji zakonu.

Detlev de Walmeden był w 1376 roku komturem w Lietzen, a w 1387 roku — w Mirow w Meklemburgii. W latach 13971399 był baliwem (mistrzem krajowym) joannitów brandenburskich. Z uwagi na jego itinerarium z tego okresu należy przypuszczać, że rezydował w Swobnicy.

Został zamordowany w 1399 roku przez mieszczan z Bań — miasto było wówczas własnością joannitów ze Swobnicy. Został pochowany w kościele Mariackim w Chojnie. Jeszcze w XVIII wieku istniała tam jego płyta nagrobna. Jak podaje Augustin Kehrberg, znajdowała się na niej następująca inskrypcja: A. Dni. MCCCXCIX. in profesto beat. – Confessor obiit Commendabilis & famosus Vir Detelevus de Walmeden Magister. Płyta ozdobiona była w narożach symbolami czterech ewangelistów, zaś pośrodku widniały wpisane w okręgi trzy łby kozłów z długimi rogami.

Bibliografia

  • Gahlbeck, Christian. Lagow (Łagów) oder Sonnenburg (Słońsk). Zur Frage der Residenzbildung in der Ballei Brandenburg der Johanniter 1317 bis 1527. W: Regionalität und Transfergeschichte: Ritterordenskommenden der Templer und Johanitter im nordöstlichen Deutschland und Polen. Hrsgb. Ch. Gahlbeck, H.-D. Heimann, Dirk Schumann. Berlin 2014, s. 315–316.
  • Kehrberg, Augustin. Erleuterter historisch–chronologischer Abriß der Stadt Königsberg in der Neu-Marck (…). Berlin 1725, Abth. I, s. 120.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Michał Gierke