Dinnies von der Osten

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dinnies von der Osten
rycerz pomorski
Data urodzenia ok. 1414
Miejsce urodzenia nieznane (Pomorze Tylne)
Data śmierci 4 maja 1477
[lub 1478]
Miejsce śmierci nieznane
Narodowość niemiecka
Pseudonim Mądry Rycerz,
Biały Rycerz


Dinnies von der Osten (ur. ok. 1414 r., zm. 4 maja 1477 (niektóre źródła podają rok 1478), pomorski rycerz i dowódca wojsk, właściciel Płotów nad Regą. Według tradycji rodzinnej nosił przydomek „Mądry Rycerz”, także „Biały Rycerz”.

Życiorys

Pochodził z zasiedziałej na Pomorzu Tylnim (Hinterpommern) rodziny von Osten. Już w 1436 roku był namiestnikiem Gotlandii, następnie dowódcą wojsk króla Eryka I pomorskiego, pierwszego króla państw unii kalmarskiej (Norwegii, Danii i Szwecji). Wieść o jego sławie wojennej jako dowódcy wojsk rozeszła się szerokim echem na Pomorzu. Stąd też został rycerzem brandenburskim i doradcą margrabiów, natomiast ok. 1452 r. był w służbie cesarskiej. Prawdopodobnie w tym samym roku został pasowany w Rzymie na rycerza przez cesarza Fryderyka III. W 1460 r. był namiestnikiem Nowej Marchii. W okresie tzw. wojny kołobrzesko-biskupiej w 1462 poprowadził wojsko biskupa kamieńskiego Henninga Ivena w sile ok. 1400 ludzi przeciwko miastu Kołobrzeg. Spór z tym miastem ciągnął się do roku 1475 i spowodował w całym regionie wiele ofiar.
W 1469 roku przekazał wychowankom Kolegium Jageteufla dom należący wcześniej do jego zmarłego syna, położony w Szczecinie przy ulicy Małej Tumskiej (Kleine Domstraße Nr. 5).
Był dwa razy żonaty, z Anną von Brüsewitz i Zofią von Plessen.

Obecnie na działce, którą w przeszłości zajmowała kamienica Mariacka 5, wybudowano w latach 2016-17 budynek mieszkalno-usługowy z adresem Mariacka 6-8

Bibliografia

  • Thiede F., Chronik der Stadt Stettin, bearbeitet nach Urkunden und den bewährten historischen Nachrichten. Stettin 1849.
  • Wehrmann M., Geschichte des Jageteufelschen Collegiums in Stettin. 1399-1899. BSt NF Bd. III, Stettin 1899.

Zobacz też

Linki zewnętrzne
IES64.png
Autor opracowania: Jan Iwańczuk