Domicela Mazurkiewicz

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Domicela Mazurkiewicz – dyrektor ZPO „Dana”

STRONA W BUDOWIE

Życiorys

Domicela Mazurkiewicz urodziła się 7 maja 1923 roku w Jabłonowie Pomorskim

Do Szczecina przybyła w poszukiwaniu pracy w grudniu 1945 roku wraz z siostrą i z koleżanką. Na początku 1946 roku została zaangażowana jako szwaczka w Szczecińskich Zakładach Odzieżowych przy ul. Jagiellońskiej, których niemal cała produkcja (odzież i bielizna) przeznaczona była dla wojska. Równocześnie z pracą podjęła naukę. Wkrótce została brygadzistką. Kolejno awansowała do stanowiska pomocnicy majstra i kierowniczki krojowni.

W styczniu 1951 roku została dyrektorem zakładu, którym z sukcesem kierowała aż do przejścia na emeryturę w 1982 roku. Za jej dyrekcji zakłady odzieżowe zmieniły profil produkcji i szybko rozwinęły się. Dzięki atrakcyjnemu wzornictwu i bardzo wysokiej jakości produktów, wkrótce stały jednym z najlepszych przedsiębiorstw tego typu w kraju. Nawiązano także liczne kontakty międzynarodowe. Z tego m.in. powodu zmieniono dotychczasową nazwę zakładów na bardziej chwytliwą i łatwiejszą do wymówienia przez cudzoziemców „Dana” - pod tym imieniem Domicela Mazurkiewicz była powszechnie znana wśród załogi fabryki.

W 1984 roku została matką chrzestną statku Polskiej Żeglugi Morskiej m/s „Pomorze Zachodnie”.

Była przewodniczącą Zarządu Wojewódzkiego Ligi Kobiet Polskich. Uchodziła za jednego z najlepszych krajowych menadżerów.

Był radną Miejskiej Rady Narodowej w Szczecinie z listy Okręgu Wyborczego nr 7 (1958).

Zmarła 8 października 2010 roku w Szczecinie. Została pochowana 12 października na Cmentarzu Centralnym (kw. 31C-1-5).Nagrody i wyróżnienia

  • 1973 – wpis do Złotej Księgi Zasłużonych dla Ziemi SzczecińskiejOdznaczeniaCiekawostki


Bibliografia
IES64.png
Autor opracowania: Andrzej Androchowicz