Dragmor

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dragmor (PRCiP) – Przedsiębiorstwo Robót Czerpalnych i Podwodnych „DRAGMOR”, Szczecin, ul. Kujota 18-21. W latach 19472011 przedsiębiorstwo zajmujące się robotami związanymi z wydobywaniem kruszyw z dna wód morskich i śródlądowych, budową i eksploatacją pól refulacyjnych na plażach i innych obszarach lądowych, utrzymaniem brzegów i pogłębianiem torów wodnych, budową basenów i nabrzeży portowych, pracami nurkowymi, oznakowaniem torów wodnych oraz innymi pracami związanymi z robotami podwodnymi lub ziemno-wodnymi.

Logo DRAGMOR

Przedsiębiorstwo dysponowało pogłębiarkami „Bukowski”, „Stułbia”, „Rozgwiazda”, „Świdrak”, refulerem „Rozkolec”, szalandami, holownikami i bazami nurkowymi oraz urządzeniami portowymi (nabrzeże, warsztaty, dźwigi, magazyny).

Do ważniejszych dokonań „Dragmoru” należy zaliczyć odbudowę i konserwacje toru wodnego Szczecin – Świnoujście, budowę Basenu Górniczego i prace przy pochylni „Wulkan” w Szczecinie, budowę Portu Północnego w Gdańsku i prace na Półwyspie Hel, budowę akwenów portowych i podejść w Darłowie, Ustce, Łebie oraz prace poza granicami Polski (Cypr, Rumunia, Niemcy, Litwa). Przedsiębiorstwo realizowało także roboty w śródlądziu, a m.in. prace czerpalne i refulacyjne w portach Zalewu Szczecińskiego oraz przy budowie zbiornika Wodnego Płock - Włocławek. Uzdatniało tereny pod zabudowę przemysłową, sypało groble i wały pod rurociągi przemysłowe, umacniało linie brzegowe. Pracownicy przedsiębiorstwa uczestniczyli także w pracach minerskich (rozminowywanie) i robotach związanych z rozbieraniem mostów.

Historia

Przedsiębiorstwo PRCiP w Gdańsku powstało 20 kwietnia 1947, a 5 grudnia 1949 w jego ramach powołano oddział (bazę) w Szczecinie. Od 1 lipca 1977 baza PRCiP w Szczecinie zaczęła funkcjonować jako oddzielne przedsiębiorstwo (PRCiP w Szczecinie), któremu w 1982 dodano wyróżnik „DRAGMOR”.

W 1991 roku przedsiębiorstwo poddano restrukturyzacji (od 1 sierpnia 1993 jako spółka z o.o. skarbu państwa, prywatyzowana za pośrednictwem NFI). W 2001 roku część akcji szczecińskiego Dragmoru nabyła Krakowska Fabryka Aparatów Pomiarowych (później Krakowska Centrala Inwestycyjna), która jednak, pomimo zapowiedzi, nie zdołała dokapitalizować szczecińskiego przedsiębiorstwa i motywując to niekorzystnymi trendami rynkowymi – w 2005 jako inwestor strategiczny wygasiła działalność pogłębiarską[1]. Istotną część majątku i 70 pracowników związanych z pracami pogłębiarskimi przejęła spółka PRCiP w Gdańsku[2].

Od roku 2011 szczeciński DRAGMOR zajmuje się inwestycjami lądowymi[3].

Przypisy

  1. Dragmor. [online]. [Przeglądany 2 lipca 2013]. Dostępny w: http://dragmor.pl/.
  2. Przedsiębiorstwo Robót Czerpalnych i Podwodnych sp. z o.o.. 1947-2012 – 65 lat PRCiP sp. z o.o. Historia. [online]. [Przeglądany 2 lipca 2013]. Dostępny w: http://www.prcip.pl/historia.html.
  3. Państwo sprzedaje swój kawałek Dragmoru. W: 24 Kurier.pl, 2011-10-05. [online]. [Przeglądany 2 lipca 2013]. Dostępny w: http://www.24kurier.pl/Archiwum/2011/10/05/Szczecin/Panstwo-sprzedaje-swoj-kawalek-Dragmoru.

Bibliografia

  • Encyklopedia Szczecina. T.2. Red. Tadeusz Białecki. Szczecin: Uniwersytet Szczeciński, 2000. ISBN 83-7241-089-5. s. 206. 

Zobacz też

Linki zewnętrzneIES64.png
Autor opracowania: Wojciech Banaszak