Drogenap (ludwisarz)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Drogenap (XV/XVI w.) — chojeński ludwisarz.

Nieznany z imienia mistrz Drogenap był pierwszym źródłowo potwierdzonym odlewnikiem dzwonów działającym w Chojnie. Jego dziełem był dzwon kwadransowy kościoła Mariackiego. Instrument został wykonany w 1517 roku. Inskrypcja, w którą był zaopatrzony, zapisana została gotycką minuskułą i głosiła: d e drogenap anno domini MCCCCCXVII. Chojeński historyk Hans Bütow badając dzieje chojeńskiego ludwisarstwa, połączył mistrza ze znanym z dokumentu z 1468 roku mieszczaninem Hinrikiem Drogenapem, podkreślając wszelako, że odlewnik mógł być jego potomkiem.

Schemat inskrypcji na dzwonie Drogenapa według Hansa Bütowa

Dzwon autorstwa Drogenapa był przed 1945 rokiem najstarszym zachowanym zabytkiem ludwisarstwa w Chojnie. Początkowo służył jako dzwon kwadransowy w wieży świątyni. Około 1641 roku umieszczono go nad prezbiterium, gdzie pełnił funkcję sygnaturki, dzwoniąc w czasie podniesienia. Uniknął w ten sposób zniszczenia w czasie pożaru wieży po uderzeniu pioruna w 1658 roku. W 1696 roku ponownie umieszczono go w wieży kościoła, gdzie znów służył wybijał kwadranse. W okresie od 29 września do 2 lutego wybijał też godzinę 4 nad ranem i 8 wieczorem. Ponadto dzwonił także w czasie pogrzebów i przed nabożeństwami w niedziele i święta. Po zawaleniu się wieży w 1843 roku instrument został wypożyczony radzie miejskiej i umieszczony w drewnianej wieżyczce ratusza. W 1861 roku zawieszono go w nowej neogotyckiej wieży kościoła. W czasie jej renowacji w 1933 roku instrument został zdemontowany i zabezpieczony we wnętrzu świątyni. Zaginął po 1945 roku.

Bibliografia

  • Bütow, Hans. Die Königsberger Glocken und Königsberger Glockengießer. W: Die Neumark. Jahrbuch des Verein für Geschichte der Neumark. 1937. Jg. 12. S. 21-66.
  • Majewski, Marcin. przyczynek do dziejów ludwisarstwa chojeńskiego (do 1627 roku). W: Rocznik Chojeńśki. 2012. T. IV. S. 103-111.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Michał Gierke