Dwór (Łęczyna)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
200px-Obiekt zabytkowy znak.svg.png nr rej. nr 54 z dnia 12 października 2000[1]
Dwór w Łęczynie
Dwór w Łęczynie
Lokalizacja 73-112 Łęczyna
Projektant nieznany
Data budowy poł. XIX w.

Geolokalizacja: 53.442059,15.119577

Dwór w Łęczynie (niem. Lenz Borkenstein, gmina Stara Dąbrowa)

Wieś

Jest to dawny zespół folwarczny, który powstał na gruntach wydzielonych w 1801 roku z majątku ziemskiego von Borcków z Łęczycy. W 1828 roku został założony majątek Gut Borkenstein. W XIX wieku majątek należał do rodziny Assmanów, kolejnymi właścicielami były rodziny Knappów i Schraderów. W 1910 roku majątek zamieszkiwało 53 mieszkańców.

Po II wojnie światowej dawny folwark był siedzibą PGR-u.

Dwór

W miejscowości znajduje się dwór z połowy XIX wieku zbudowany w stylu późnego klasycyzmu. Jest to budynek parterowy z dwuspadowym dachem. Obecnie obiekt jest zabezpieczony przed dewastacją. Historyczne wnętrze się nie zachowało.

W sąsiedztwie znajdują się zabudowania folwarczne z końca XIX wieku oraz kuźnia z 1922 roku. Obok dworu położony jest park dworski z drugiej połowy XIX wieku o powierzchni 1,3 ha z zachowanym cennym drzewostanem złożonym m.in. z buka pospolitego, dębu szypułkowego, jesionu wyniosłego, kasztanowca zwyczajnego, klonu pospolitego oraz topoli czarnej.

Obiekt dostępny z zewnątrz.

Przypisy

  1. Wojewódzki rejestr zabytków, w: Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie [online] [Przeglądany 10.08.2013] Dostępny w: http://wkz.bip.alfatv.pl/strony/menu/9.dhtml

Bibliografia

  • Katalog zabytków powiatu stargardzkiego. T. 1. Red. Marcin Majewski. Stargard: Muzeum w Stargardzie, 2010.
  • Katalog zabytków powiatu stargardzkiego. T. 2. Red. Marcin Majewski. Stargard: Muzeum w Stargardzie, 2010.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Maciej Burdzy