Dwór (Łatno)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
200px-Obiekt zabytkowy znak.svg.png nr rej. nr 1092 z dnia 17 maja 1989[1]
Dwór w Łatnie
Dwór w Łatnie
Lokalizacja 72-304 Łatno
Projektant nieznany
Data budowy 1 poł. XIX, przeb. XX w.

Geolokalizacja: 53.985014,15.372349

Dwór w Łatnie (niem. Altendorf, gmina Brojce)

Wieś

W średniowieczu teren na którym istnieje dzisiejsza wieś należała do majątku w [[DargosławDargosławiu. W XVII wieku powstała osada która należała do rodziny von Wacholzów. W 1795 roku majątek należał do Ernesta Augusta von Borcka. Następnym właścicielem był starosta powiatu gryfickiego Steobanus von Wrechen. W latach czterdziestych XIX wieku właścicielem majątku była rodzina von Neste. W 1854 roku folwark należał do Edelmanna. W 1892 roku właścicielem majątku obejmującego 188 ha i hodowlę złożoną z 300 owiec była rodzina von Wendenów. W 1914 roku właścicielem majątku został kapitan Erick von Bonin. Ostatnim właścicielem przed II wojną światową w 1939 roku była Else Birnbaum, z domu von Bonin. W tym czasie majątek obejmował 254 ha i hodowlę złożoną ze 100 sztuk bydła.

Po 1945 roku w majątku stacjonowały Wojska Radzieckie. W latach pięćdziesiątych XX wieku właścicielem dawnego folwarku były Państwowe Nieruchomości Ziemskie. Od lat siedemdziesiątych XX wieku majątek należał do Stacji Hodowli Roślin w Dargosławiu.

Dwór

We wsi znajduje się zdewaloryzowany i współcześnie rozbudowany dwór.

Pierwotnie był to budynek najprawdopodobniej jednokondygnacyjny powstały w pierwszej połowie XIX wieku, założony na rzucie prostokąta. Na początku XX wieku nastąpiła przebudowa, dobudowano piętro, powstała siedmioosiowa fasada w stylu neoklasycystycznym. Obecnie budynek jest zamieszkały przez kilka rodzin.

W sąsiedztwie znajduje się niewielki i zaniedbany park dworski.

Obiekt dostępny z zewnątrz.

Przypisy

  1. Wojewódzki rejestr zabytków, w: Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie [online] [Przeglądany 10.08.2013] Dostępny w: http://wkz.bip.alfatv.pl/strony/menu/9.dhtml

Bibliografia

  • Karty ewidencyjne zabytków architektury i budownictwa - Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w SzczecinieLogo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Maciej Burdzy