Dwór (Bolkowice)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dwór w Bolkowicach
Dwór w Bolkowicach
Lokalizacja 74-120 Bolkowice
Projektant nieznany
Data budowy koniec XIX wieku

Geolokalizacja: 53.132972,14.454178

Dwór w Bolkowicach – niem. Wilhelmsfelde (gmina Widuchowa)

Wieś

Wieś została założona w 1788 roku przez margrabiego Friedricha Wilhelma ze Schwedt. Pierwotnie był to przysiółek widuchowskiej domeny państwowej leżący przy drodze do Lubicza. Na mocy umowy z dnia 2 lipca 1810 roku folwark wiejski został sprzedany zarządcy domeny Schmidtowi i w rękach jego rodziny pozostał do 1857 roku. W 1868 roku majątek obejmował 1 822 morgi ziemi, z czego 1 008 mórg gruntów rolnych. W 1892 roku jego właścicielem był rotmistrz Löper. Od 1914 roku majątek obejmujący 456 ha należał do wdowy po rotmistrzu, a w 1928 roku do ich syna – Wilhelma Löpera. W 1939 roku zarządcą majątku był rotmistrz von Blankensee. Po II wojnie światowej majątek wszedł w skład Państwowych Nieruchomości Ziemskich. Następnie na jego terenie utworzono PGR.

Dwór

W miejscowości znajduje się modernistyczny dwór z końca XIX wieku o powierzchni 400 m2. Jest to budynek parterowy z poddaszem, wybudowany z czerwonej cegły i kryty dachem dwuspadowym. We frontowej fasadzie znajduje się wysunięty ryzalit podparty ozdobnym portykiem, a od strony parku zachowały się pozostałości filarowej werandy (obecnie pozbawionej zadaszenia), do której prowadzą granitowe schody. W sąsiedztwie znajdują się zabudowania folwarczne, lodownia oraz zaniedbany park dworski z początku XIX wieku o powierzchni 5,2 ha z zachowanym cmentarzem rodowym, z dwoma stawami oraz bogatym drzewostanem złożonym m.in. z lipy srebrzystej, cisa, platana, wiązu górskiego, dębów szypułkowych i kasztanów dwupiennych. Obiekt dostępny z zewnątrz.

Widok dworu od strony parku
Lodownia w sąsiedztwie dworu w Bolkowicach

Bibliografia

  • Karty ewidencyjne zabytków architektury i budownictwa. Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w SzczecinieLogo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Maciej Burdzy