Dwór (Dębogóra)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dwór w Dębogórze
Dwór w Dębogórze
Lokalizacja 74-120 Dębogóra
Projektant nieznany
Data budowy poł. XIX wieku

Geolokalizacja: 53.156267,14.437101

Dwór w Dębogórze – niem. Brusenfelde (gmina Widuchowa)

Wieś

Pierwsza historyczna wzmianka o miejscowości pochodzi z 1347 roku, kiedy była ona lennem rycerskiego rodu von Brusenhauerów. Po śmierci ostatniego członka rodu w 1550 roku właścicielem wsi został Jan Falcke, kanclerz księcia szczecińskiego. W 1631 roku folwark obejmował 20 włók ziemi. W XVIII wieku miejscowość należała do margrabiego Fryderyka Wilhelma von Hohenzollerna, właściciela majątków w Swobnicy i w Schwedt. W 1783 roku dzierżawcą majątku była rodzina Schmidtów. Później, do 1810 roku, majątek był własnością korony pruskiej. Od 1810 roku właścicielem był dr Karol Cranz. W 1835 roku majątek odziedziczył jego zięć, Francuz Jean Louis Coste, landrat powiatu gryfińskiego. W rękach rodziny Costów majątek pozostał do 1945 roku. Ostatnim właścicielem był Walter Coste.

Dwór

We wsi znajdują się zachowane ruiny bezstylowego dworu o powierzchni 460 m2, zbudowanego w połowie XIX wieku na miejscu starej siedziby rycerskiej i przebudowanego w drugiej połowie XX wieku. Jest to dwukondygnacyjny budynek założony na rzucie prostokąta, z wysuniętym ryzalitem poprzedzonym gankiem, kryty dachem dwuspadowym. W sąsiedztwie znajdują się częściowo zachowane zabudowania folwarczne oraz park dworski założony w 1821 roku, ze stawami połączonymi kaskadowo oraz bogatym drzewostanem złożonym m.in. z cypryśnika błotnego, miłorzębu dwuklapowego, kasztana jadalnego, dębów szypułkowych, tulipanowców amerykańskich i buków pospolitych. Obiekt dostępny z zewnątrz.

Bibliografia

  • Karty ewidencyjne zabytków architektury i budownictwa. Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Maciej Burdzy