Dwór (Giżkowo)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dwór w Giżkowie
Dwór w Giżkowie
Lokalizacja 72-400 Giżkowo
Projektant nieznany
Data budowy początek XIX w.

Geolokalizacja: 53.894224,14.859642

Dwór w Giżkowie - widok od strony parku
Brama wjazdowa do folwarku w Giżkowie

Dwór w Giżkowie - niem. Gieskow (gmina Kamień Pomorski)

Wieś

Pierwsza historyczna wzmianka o miejscowości pochodzi z 1378 roku gdy należała do dwóch rodów rycerskich: von Knuth i von Mellin. W 1687 roku rodzina von Mellin wykupiła cały majątek wraz z powiązanym folwarkiem Ganiec. W 1803 roku spadkobierczyni von Mellin sprzedała ziemie Henningowi von Blankenburg. W 1834 roku majątek kupił syndyk i administrator kapituły kamieńskiej, radca M. F. Kreich. W 1842 roku majątek przeszedł jako posag wnuczki na rodzinę von Neste. W 1884 roku właścicielem folwarku był Hasso von Flemming z Benic. W 1892 roku majątek obejmował 513 ha ziemi i hodowlę 1050 owiec. W 1899 roku Kurd von Flemming połączył posiadane majątki, w tym Giżkowo w klucz majątkowy Benice. W 1939 roku właścicielem folwarku był Hasso von Flemming, a zarządcą W. Mattern. Po 1945 roku majątek wszedł w skład PGR.

Dwór

We wsi znajduje się dwór zbudowany na początku XIX wieku w stylu neoklasycystycznym. Jest to parterowy budynek o powierzchni 500 m², założony na rzucie prostokąta, kryty dwuspadowym dachem z naczółkami. Dwór najprawdopodobniej był wykorzystywany jako siedziba administratora majątku. W sąsiedztwie znajduje się park dworski o powierzchni 3 ha z drugiej połowy XIX w. Obiekt dostępny z zewnątrz.

Bibliografia

  • Karty ewidencyjne zabytków architektury i budownictwa. Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Maciej Burdzy