Dwór (Jarchlino)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dwór w Jarchlinie
Dwór w Jarchlinie
Lokalizacja 72-209 Jarchlino
Projektant nieznany
Data budowy nieznana

Geolokalizacja: 53.680035,15.217727

Dwór zarządcy majątku w Jarchlinie – niem. Jarchlin (gmina Nowogard)

Wieś

Dawna wieś średniowieczna. Od XV do XVIII wieku wieś była własnością rodu von Dewitzów. W 1726 roku właścicielem majątku za cenę 16 000 talarów (razem z Kulicami i Konarzewem) został August Fryderyk von Bismarck. W rękach rodziny von Bismarcków majątek pozostał do 1945 roku. W 1816 roku właścicielem majątku był Ferdynand von Bismarck. Po jego śmierci właścicielem majątku liczącego 600 ha ziemi był Bernhard von Bismarck (brat kanclerza Ottona von Bismarcka), deputowany i starosta powiatu nowogardzkiego. W XIX wieku we wsi było 21 domostw oraz młyn wodny. W 1928 roku właścicielem folwarku był Gottfryd von Bismarck. W tym samym roku wieś była zamieszkana przez 318 osób. W latach 30. XX wieku w folwarku prowadzono hodowlę 154 sztuk bydła i 120 sztuk trzody chlewnej. W 1939 roku we wsi było 487 mieszkańców. W czasie II wojny światowej folwark z XX wieku i dawny pałac właścicieli został zniszczony. W 1973 roku budynek został rozebrany.

Dwór

We wsi zachował się dwór należący do administratora majątku. Jest to budynek z użytkowym poddaszem, skromnym portalowym wejściem, kryty dachem dwuspadowym z naczółkami i lukarną. Budynek obecnie spełnia funkcje mieszkalne. W sąsiedztwie znajdują się resztki parku z lipami, klonami i dębami. Obiekt dostępny z zewnątrz.

Bibliografia

  • Karty ewidencyjne zabytków architektury i budownictwa. Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Maciej Burdzy