Dwór (Maruszewo)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dwór w Maruszewie
Dwór w Maruszewie
Lokalizacja 74-205 Maruszewo
Projektant nieznany
Data budowy koniec XIX w., przeb. pocz. XX w.

Geolokalizacja: 53.047199,14.744755


Dwór w Maruszewie (niem. Marienfelde, gmina Kozielice)

Wieś

Pierwsza historyczna wzmianka o miejscowości pochodzi z 1892 roku, gdy jako folwark należała do majątku w Tetyniu (Beyersdorf). W drugiej połowie XIX wieku Tetyń (wieś o średniowiecznym rodowodzie) był wsią zamieszkaną przez 935 mieszkańców w 105 domach mieszkalnych. W 1892 roku właścicielem folwarku w Maruszewie był Wilhelm Friedrich Bruse, do którego należał także majątek w Tetyniu. Jego majątek i folwark obejmowały 131 ha ziemi oraz hodowlę 9 koni, 49 sztuk bydła, 350 owiec oraz 14 sztuk trzody chlewnej.

Na początku XX wieku majątek należał do Franza Haase. W 1929 roku folwark liczący 143 ha ziemi wraz z hodowlą 16 koni, 57 sztuk bydła, 325 owiec oraz 20 sztuk trzody chlewnej należał do Paula Meyna i L. Wagnera.

Po II wojnie światowej dawny majątek został upaństwowiony i utworzono w nim fermę należąca do PGR Kozielice. Od 1994 roku teren folwarku należy do prywatnego właściciela.

Dwór

We wsi znajduje się bezstylowy dwór zbudowany pod koniec XIX wieku i rozbudowany na początku XX wieku. Jest to budynek parterowy, założony na rzucie prostokąta, kryty wysokim dachem dwuspadowym z dwoma wystawkami.

W sąsiedztwie znajdują się budynki inwentarskie oraz niewielki park dworski o powierzchni 0,2 ha z okazami jesionu i świerka.

Teren ogrodzony. Obiekt niedostępny.

Bibliografia

  • Karty ewidencyjne zabytków architektury i budownictwa - Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w SzczecinieLogo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Maciej Burdzy