Dwór (Ostoja)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
200px-Obiekt zabytkowy znak.svg.png nr rej. nr 535 z dnia 12 września 1990[1]
Dwór w Ostoi
Dwór w Ostoi
Lokalizacja 72-005 Ostoja
Projektant nieznany
Data budowy 1825 r., przeb. l.60. XIX w.

Geolokalizacja: 53.40636,14.469674

Dwór w Ostoi (niem. Schadeleben, gmina Kołbaskowo)

Wieś

Historia miejscowości jest związana z historią Gumieniec – dawnej wsi, a obecnie jednej z największych dzielnic Szczecina. W XIII wieku Gumieńce zostały przekazane miastu Szczecinowi, co potwierdza dokument wystawiony w 1293 roku przez księcia Bogusława IV. Do Gumieniec mieli także częściowe prawo: biskup kamieński, kościół św. Jakuba w Szczecinie, Fundacja św. Ottona, joannici oraz klasztor w Pudagli, jednak większość obszaru należała do miasta. Mieli tu wieczyste dzierżawy patrycjusze szczecińscy. W XVI wieku folwark Ostoja należał m.in. do rodzin Loitzów i Glindenów, ale stopniowo był od nich wykupywany przez miasto Szczecin. W XVIII wieku miasto posiadało w Gumieńcach folwark miejski, na którym osadzono kolonistów, przede wszystkim rzemieślników. Oprócz folwarku miejskiego, większe dzierżawy z lat dawniejszych utworzyły w 1810 roku majątek ziemski, który został wydzielony z terenu wsi. W 1808 roku część majątku Gumieńce nabył Bask Bettec. W 1825 roku założono folwark dzierżawny, którego pierwszym dzierżawcą był Carl Wilhelm Schultz. Po śmierci Schulza majątek przejęły jego dzieci. W 1863 roku Johannis Schultz wydzierżawił majątek Heinrichowi Wellmannowi – właścicielowi cukrowni w Drzetowie. W 1884 roku brat Johannesa, Wilhelm Schulz, sprzedał majątek o powierzchni 273,84 ha Ferdinandowi Borchertowi. W latach 1929-1945 właścicielką majątku była Margarete Steffen z domu Borchert.

Po II wojnie światowej majątek przejął skarb państwa, od 1949 roku funkcjonował tu PGR, od 1955 roku – Wyższa Szkoła Rolnicza w Szczecinie.

Dwór

We wsi znajduje się parterowy, klasycystyczny dworek zbudowany w 1825 roku, powiększony w latach 60. XIX wieku o piętrowe skrzydło, które stylem nawiązuje do angielskiego neogotyku.

W latach 19932005 gospodarstwo dzierżawiła prywatna firma. W latach 19961997 przeprowadzono częściowy remont dworu.

Obecnie właścicielem jest Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny.

W sąsiedztwie dworku znajdują się zabudowania folwarczne oraz park dworski powiększony na przełomie XIX i XX wieku z zadbanym (prace pielęgnacyjne w 2002 roku), bogatym drzewostanem złożonym m.in. z jodły kaukaskiej, daglezji zielonej, świerka pospolitego, modrzewia, mahoniu, olszy czarnej i wierzby białej.

Obiekt dostępny z zewnątrz.

Przypisy

  1. Wojewódzki rejestr zabytków, w: Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie [online] [Przeglądany 10.08.2013] Dostępny w: http://wkz.bip.alfatv.pl/strony/menu/9.dhtml

Bibliografia

Karty ewidencyjne zabytków architektury i budownictwa - Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie


Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Maciej Burdzy