Dwór (Płońsko)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
200px-Obiekt zabytkowy znak.svg.png nr rej. nr 1197 z dnia 12 października 1991[1]
Dwór w Płońsku
Dwór w Płońsku
Lokalizacja 74-210 Płońsko
Projektant nieznany
Data budowy 2 poł. XIX w.

Geolokalizacja: 53.105568,15.143425

Dwór w Płońsku (niem. Plönzig, gmina Przelewice)

Wieś

Miejscowość powstała w czasach średniowiecza. W 1380 roku część wsi należała do rodziny von Schöningów. Około 1400 roku część osady była własnością rodu von Bredelowów. W 1749 roku wieś (razem z majątkiem w Rosinach) była własnością Hansa von Griefenberga. Od 1754 roku właścicielem majątku w Płońsku (wraz z folwarkiem w Radlewie) był radca okręgowy Gustaw Henryk von Eckevort. Na początku XIX wieku Płońsko należało do radcy G. H. von Jentscha. W 1858 roku właścicielem majątku liczącego 2701 mórg ziemi był Wilhelm August Herman von Jentsch. W latach 70. XIX wieku wieś była zamieszkana przez 219 mieszkańców. W latach 20. XX wieku właścicielem folwarku był F. J. Wedemeyer a administratorem Erich Hampt. W tym czasie we wsi było 312 mieszkańców.

Po II wojnie światowej na terenie dawnego folwarku urządzono PGR, które przez dłuższy czas wchodziło w skład KPGR Dolice.

Obecnie teren należy do prywatnego przedsiębiorstwa rolnego.

Dwór

We wsi znajduje się bezstylowy dwór o powierzchni 626 m2 zbudowany w drugiej połowie XIX wieku, najprawdopodobniej na miejscu dawnej siedziby administratora folwarku. Jest to parterowy budynek z niewielką przybudówką, parterowym ryzalitem w elewacji wschodniej, założony na rzucie prostokąta, kryty dachem dwuspadowym z naczółkami i facjatkami.

W 1975 roku w obiekcie przeprowadzono remont. Obecnie budynek spełnia funkcje mieszkalne dla dwóch rodzin.

W sąsiedztwie znajdują się zabudowania folwarczne oraz park dworski o powierzchni 1,9 ha ziemi założony w drugiej połowie XIX wieku z bogatym starodrzewem złożonym m.in. z lip, buków, dębów, klonów, modrzewi, jaworów, grabów i sosny wejmutki.

Obiekt dostępny z zewnątrz.

Przypisy

  1. Wojewódzki rejestr zabytków, w: Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie [online] [Przeglądany 10.08.2013] Dostępny w: http://wkz.bip.alfatv.pl/strony/menu/9.dhtml

Bibliografia

Karty ewidencyjne zabytków architektury i budownictwa - Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie


Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Maciej Burdzy