Dwór (Piaski Wielkie)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dwór w Piaskach Wielkich
Dwór w Piaskach Wielkich
Lokalizacja 72-511 Piaski Wielkie
Projektant nieznany
Data budowy 1931 r.

Geolokalizacja: 53.853944,14.704243

Dwór w Piaskach Wielkich (niem. Paatzig, gmina Wolin)

Wieś

Pierwsze historyczne wzmianki o miejscowości pojawiły się już w średniowieczu. Od 1401 roku do 1945 roku wieś należała do rodziny von Flemmingów.

W końcu XVIII wieku został założony folwark z 6 domami, owczarnią, leśniczówką i wiatrakiem. W 1931 roku właścicielem majątku (wraz z folwarkami w Rozwarowie i Draminie) był Richard von Flemming.

Po 1945 roku majątek wszedł w skład Państwowych Nieruchomości Ziemskich. W 1958 roku w dawnym folwarku funkcjonował PGR.

Dwór

We wsi, nad brzegiem jeziora i w otoczeniu lasu znajduje się bezstylowy dwór zbudowany w 1931 roku. Jest to parterowy budynek założony na rzucie prostokąta, o powierzchni 1050 m2, z użytkowym poddaszem, kryty dachem dwuspadowym z facjatkami.

W latach sześćdziesiątych i później budynek był wykorzystywany na biura, mieszkania pracowników i ośrodek wypoczynkowy PGR. W 1981 roku w budynku przeprowadzono kompleksowy remont. Od lat dziewięćdziesiątych XX wieku do niedawna był wykorzystywany jako hotel „Piaski”. Obecnie budynek jest opustoszały.

W sąsiedztwie znajdują się zachowane budynki folwarczne.

Obiekt dostępny z zewnątrz.

Bibliografia

Karty ewidencyjne zabytków architektury i budownictwa - Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie


Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Maciej Burdzy