Dwór (Rogowo, powiat stargardzki)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dwór w Rogowie
Dwór w Rogowie
Lokalizacja 73-110 Rogowo
Projektant nieznany
Data budowy koniec XIX w.

Geolokalizacja: 53.400526,14.987701

Dwór w Rogowie (niem. Roggow, gmina Stargard)

Wieś

Miejscowość w średniowieczu należała do miasta Stargardu. Wieś była podzielona na dwie części.

Część A w XIV wieku była lennem rodziny von Ueckermannów. Herman Eckermann kupił wieś w 1390 roku. Na początku XVII wieku dzierżawcą był prawdopodobnie Otto von Borcke. W 1628 roku jego dziedzice posiadali: 16 łanów, 2 zagrodników, młyn, owczarnię pastucha bydła i owczarskiego. W 1694 roku właścicielem wsi był Baltzer Jürgen von Ueckermann. Następnym właścicielem był kapitan von Hindenburg, po nim w 1697 roku porucznik Sigismund Otto von Lenz, a później major Bogislav Rudolf von Ueckermann. Od 1756 roku majątek został wzięty w zastaw przez rodzinę von Lenzów. W 1765 roku jego właścicielem został kapitan Gottfried Ulrich von Löwenklau. W 1804 roku majątek, razem z Warchlinem, należał do Henryka von Gagerna. W 1823 roku jego właścicielami byli Johann Daniel Thiede, później Aleksander Karl Vogt.

Część B należąca do miasta Stargardu w 1628 roku obejmowała 12½ łanu ziemi. W 1783 roku we wsi był sołtys, 5 chłopów i 8 dymów. W 1910 roku wieś zamieszkiwało 64 mieszkańców. W 1939 roku jej właścicielem był Teodor Korner, a jego majątek obejmował 275 ha ziemi. W 1939 roku wieś zamieszkiwało 145 mieszkańców w 34 gospodarstwach domowych.

Dwór

We wsi znajduje się parterowy dwór zbudowany pod koniec XIX wieku w stylu neoklasycystycznym.

Jest to budynek parterowy zbudowany na rzucie prostokąta z dobudowanym skrzydłem, pokryty dachem dwuspadowym. Przed wejściem do budynku jest portyk z balkonem na czterech słupach. Nad wejściem znajduje się wystawka z dachu ze sterczynami i trójkątnym szczytem. Nie zachowało się historyczne wyposażenie wnętrza.

Obecnie budynek pełni funkcje mieszkalne.

W sąsiedztwie znajduje się cmentarz rodowy dawnych właścicieli i niewielki park dworski z XIX wieku z okazami buka pospolitego, dębu szypułkowego i wiązu szypułkowego.

Obiekt dostępny z zewnątrz.

Bibliografia

  • Katalog zabytków powiatu stargardzkiego. T. 1. Red. Marcin Majewski. Stargard: Muzeum w Stargardzie, 2010.
  • Katalog zabytków powiatu stargardzkiego. T. 2. Red. Marcin Majewski. Stargard: Muzeum w Stargardzie, 2010.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Maciej Burdzy