Dwór (Skarbimierzyce)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dwór w Skarbimierzycach
Dwór w Skarbimierzycach
Lokalizacja 72-002 Skarbimierzyce
Projektant nieznany
Data budowy kon. XIX w.

Geolokalizacja: 53.434824,14.427274

Dwór w Skarbimierzycach (niem. Sparrenfelde, gmina Dobra)

Wieś

Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1277 roku. [1] W średniowieczu (od 1382 roku) wieś była majątkiem rycerskim Skarbimira z rodu Awdańców. W 1558 roku właścicielem był Peter von Wussow, który oddał majątek w zastaw na 21 lat Baltinowi von Eickstedtowi, a w 1562 roku przedłużył zastaw o kolejne dwadzieścia pięć lat. W 1591 roku Adam von Wussow oddał majątek trzem braciom z rodu von Raminów. Pod koniec XVIII wieku wieś ponownie należała do rodu von Wussowów. W 1804 roku stała się siedzibą rodziny von Stockhausenów. Kolejnymi właścicielami byli Heinrich Schütte i Georg Boldt. W 1862 roku za 153 000 talarów posiadłość kupiła rodzina von Müllerów. W 1900 roku majątek o powierzchni 345 ha kupił Max Reuter.

Po II wojnie światowej był siedzibą PGR-u.

Dwór

We wsi zachował się parterowy dwór z końca XIX wieku, kryty dachem naczółkowym, zbudowany w stylu neoklasycystycznym.

W sąsiedztwie znajdują się pieczołowicie odrestaurowane zabudowania folwarczne, które powstały w latach 19051910. Za dworem rozciąga się park w stylu angielskim z drugiej połowy XIX wieku o powierzchni 4,7 ha z bogatym drzewostanem złożonym m.in. z buków, olszy, topoli czarnej, wiązów górskich oraz dębu czerwonego.

Obecnie pałac jest w rękach prywatnych, gospodarstwo o areale 23 ha i zabudowania folwarczne są wykorzystywane jako stadnina koni, hotel oraz restauracja.

Obiekt dostępny z zewnątrz.

Bibliografia

  • Karty ewidencyjne zabytków architektury i budownictwa - Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w SzczecinieLogo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Maciej Burdzy


  1. Według zbioru dokumentów średniowiecznych opublikowanych w drugim tomie Pommersches Urkundenbuch pierwszą wzmianką o tej miejscowości była informacja o sprzedaży 20 łanów ziemi (ok. 400 ha) we wsi Skarbimierzyce niejakiemu Arnoldowi de Bergh przez zakon wilhelmitów osiadłych na krótko przy kościele św. Jakuba w połowie XIII wieku; por. PUB II, dokument nr 572a z dnia 2 lipca 1253 r., s. 2.