Dwór (Stołąż)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dwór w Stołążu
Dwór w Stołążu
Lokalizacja 72-304 Stołąż
Projektant nieznany
Data budowy XVIII w., przeb. XVIII / XIX w.

Geolokalizacja: 53.933151,15.354397

Dwór w Stołążu (niem. Stölitz, gmina Brojce)

Wieś

Wieś była starym lennem rodziny von Ostenów. W pierwszej połowie XVIII wieku właścicielem majątku był tajny minister stanu Alexander Friedrich von der Osten, właściciel majątku w Natolewicach. W 1740 roku właścicielem był major Christoph Friedrich von Schladen. W 1780 roku majątek razem z terenami w Natolewicach i Tąpadłach należał do Johanny Julianny Marii z domu von Schladen. W 1789 roku właścicielem majątku został major Georg Carl Gans Edler zu Putlitz. W 1829 roku właścicielem Stołąża był major von Löper, po nim w 1856 roku jego syn, sędzia powiatu, radca sprawiedliwości i deputowany. W 1868 roku majątek obejmujący 533,1 ha (w tym 400,4 ha gruntów) należał do Gloxina, w 1892 roku do wdowy po nim. W 1905 roku i 1914 roku właścicielem Stołąża był podporucznik Rudolf Gloxin, po nim w latach dwudziestych XX wieku spadkobiercy. W 1929 roku i w 1939 roku ostatnim właścicielem majątku był syn Rudolf Gloxin, porucznik Landwehry.

Po II wojnie światowej na terenie stacjonowała Armia Czerwona, później PGR.

Dwór

We wsi znajdują się ruiny barokowego dworu zbudowanego w XVII wieku dla rodziny von Ostenów. Pierwotnie był to parterowy budynek założony na rzucie podkowy. Korpus główny obiektu był kryty dachem mansardowym, skrzydła kryte dachem trzyspadowym. Budynek został przebudowany na przełomie XVIII i XIX wieku.

W latach siedemdziesiątych XX wieku pałac został opuszczony, w 1977 roku rozebrano korpus główny.

W sąsiedztwie ruin znajduje się zaniedbany park krajobrazowy typu francuskiego o powierzchni 1,5 ha z pierwszej połowy XVIII wieku z okazami grabu, buka, cisu, świerka i lipy oraz cmentarz rodowy.

Obiekt dostępny.

Bibliografia

  • Karty ewidencyjne zabytków architektury i budownictwa - Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w SzczecinieLogo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Maciej Burdzy