Dwór (Strzmiele)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
200px-Obiekt zabytkowy znak.svg.png nr rej. 92 z dnia 15 maja 1956[1]
Dwór w Strzmielach
Data budowy ok. 1714
Zobacz Dwór w Strzmielach na mapie.


Pierwsza warowna siedziba w Strzmielach (niem. Stramehl) powstała już w 2 poł. XIII wieku założona przez kasztelana kołobrzeskiego Borka II. Zamek ten został zburzony z rozkazu Barnima III. Nowy zamek ulokowano w pobliżu dzisiejszej wioski. W 1393 roku Krzyżacy zniszczyli zamek i pobliską osadę.

W XVIII wieku Borkowie sprzedali Strzemiele Ernestowi Adrianowi von Edling, który rozpoczął przebudowę zamku w barokową rezydencję. W 4 ćw. XVIII w. miała miejsce kolejna przebudowa dworu, podczas której rozebrano mury pałacu do poziomu piwnic a na ich miejscu zbudowano nowy piętrowy budynek, nakryty dachem mansardowym. Kolejna przebudowa miała miejsce w połowie XIX wieku, kiedy to dobudowano werandę przed głównym wejściem, zlikwidowano masywne dwubiegowe schody, oraz dobudowano taras przy elewacji północnej. Do 1945 roku pałacem władała rodzina Loeper, po wojnie dwór przejął Urząd Gminy w Radowie Małym, który urządził w nim mieszkania komunalne. Opuszczony w latach 60., a następnie mocno zdewastowany budynek w 1987 roku przejęło Archiwum Państwowe w Szczecinie, które odrestaurowało pałac w barokowym stylu. W piwnicy dworu znajdują się fragmenty murów budowli z XVI wieku.
Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Marek Łuczak


  1. Wojewódzki rejestr zabytków, w: Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie [online] [Przeglądany 10.08.2013] Dostępny w: http://wkz.bip.alfatv.pl/strony/menu/9.dhtml