Dwór (Wolin)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
200px-Obiekt zabytkowy znak.svg.png nr rej. nr 1078 z dnia 29 kwietnia 1987[1]
Dwór w Wolinie
Dwór w Wolinie
Lokalizacja 72-510 Wolin
Projektant nieznany
Data budowy XVIII/XIX w.

Geolokalizacja: 53.843906,14.618744

Dwór w Wolinie (niem. Wollin, gmina Wolin)

Miasto

Pierwsza historyczna wzmianka o miejscowości pochodzi z 860 roku, kiedy była stolicą Wolinian. Między X a XII wiekiem Wolin wielokrotnie brał udział w wojnach pomorsko-duńskich. W 1124 roku w osadzie przebywała misja chrystianizacyjna Ottona z Bambergu. W połowie XII wieku był siedzibą biskupstwa, przeniesionego później do Kamienia Pomorskiego. W 1279 roku na prawie lubeckim zostały nadane prawa miejskie. Od XIV wieku miasto należało do Związku Hanzy. Od początku XI do połowy XVII wieku miasto należało do Księstwa Pomorskiego. W XVII wieku Wolin był kilkakrotnie spalony. W latach 1630-1720 należał do Królestwa Szwecji. Od 1729 roku miasto należało do Prus, później do Rzeszy Niemieckiej. W XVIII i XIX wieku miasto zostało odbudowane. Ponowne zniszczenia nastąpiły w czasie II wojny światowej. Od 1945 roku Wolin należy do Polski.

Dwór

Dwór w Wolinie

W Wolinie, przy ul. Zamkowej 23 znajduje się dwór o powierzchni 200 m2, zbudowany na przełomie XVIII i XIX wieku. Budynek należał do rodziny von Belowów. Obiekt powstał w miejscu dawnego skrzydła zamku książęcego, spalonego w 1675 roku i jest częściowo połączony z dawnymi murami obronnymi. Jest to budynek parterowy, założony na rzucie prostokąta, kryty dachem dwuspadowym.

Po II wojnie światowej dwór był wykorzystywany przez wolińskie przedsiębiorstwo gospodarki komunalnej m.in. jako stolarnia.

Obecnie budynek jest w trakcie renowacji.

Obiekt dostępny z zewnątrz.

Przypisy

  1. Wojewódzki rejestr zabytków, w: Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie [online] [Przeglądany 10.08.2013] Dostępny w: http://wkz.bip.alfatv.pl/strony/menu/9.dhtml

Bibliografia

Karty ewidencyjne zabytków architektury i budownictwa - Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie


Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Maciej Burdzy