Dwór I (Stargard Kluczewo)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dwór w Kluczewie
Dwór w Kluczewie
Lokalizacja Kluczewo

73-102 Stargard

Projektant nieznany
Data budowy 1883

Geolokalizacja: 53.297235,15.0207

Dwór (willa) właściciela cukrowni w Kluczewie - niem. Klützow.

Wieś

Wieś o średniowiecznej metryce. Od 1959 roku Kluczewo należy do Stargardu Szczecińskiego. W XV wieku należała do rodziny von Zinne. W XVII wieku wieś należała do rodzin von Zinne i von Güntersbergów. W 1765 roku właścicielami majątku była rodzina von Oesterlingów. W 1828 roku majątek był własnością rodziny von Haindel. Pod koniec XIX wieku właścicielem majątku był Ernst Wendhausen, założyciel cukrowni. Na początku lat dwudziestych XX wieku właścicielem majątku i cukrowni został von Seckendorff.

Dwór

W sąsiedztwie cukrowni znajduje się willa zbudowana w 1883 roku, należąca najprawdopodobniej do zarządcy cukrowni. Jest to budynek dwukondygnacyjny z ryzalitem, o powierzchni 730 m², dawniej kryty dachem mansardowym. Od frontu znajduje się parterowa weranda zakończona tarasem. Do budynku dworskiego dobudowano dwa skrzydła, zmieniając w ten sposób jego oryginalny wygląd. Po II wojnie światowej obiekt był siedzibą PGR-u. Obecnie jest wykorzystywany na biura i pomieszczenia mieszkalne. W sąsiedztwie zachowały się zabudowania folwarczne oraz park dworski. W parku znajdują się schron przeciwlotniczy oraz murowana altana tzw. domek letni, który obecnie należy do administracji ogródków działkowych. Obiekt dostępny z zewnątrz. W Kluczewie znajduje się także dwór (willa) właściciela młyna.

Bibliografia

  • Karty ewidencyjne zabytków architektury i budownictwa. Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Maciej Burdzy