Dyskusyjny Klub Filmowy Inteligencji i Studentów (Szczecin)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dyskusyjny Klub Filmowy Inteligencji i Studentów powstał w Szczecinie na początku 1956 roku. Jak wspominał Kazimierz Błahij w pierwszym numerze „Biuletynu Klubu Filmowego Inteligencji i Studentów”: Po raz pierwszy bodajże w dziejach tego miasta powstał ośrodek życia kulturalnego bez permanentnych posiedzeń, odgórnych instrukcji, jałowych dysput i tak zwanego ustawiania. Zaczęło się przy kawiarnianym stoliku... Założycielami Klubu byli: prof. Zbyszko Mikołajski, dyrektor Aleksander Rotstein, działacz studencki Janusz Indulski, redaktor Kazimierz Błachij i mecenas Roman Łyczywek. Pierwszym prezesem DKF-u został sędzia Zenon Zaniewicki. Później jego wieloletnim następcą został Doland Paszkiewicz, członek Klubu od samego początku. Przyszły organizator wielu imprez filmowych, m.in. Ińskiego Lata Filmowego, „Lata z Muzami” w Nowogardzie oraz Szczecińskiego Festiwalu Filmów i Muzyki Filmowej.

Projekcja pierwszego filmu Cud w Mediolanie w reżyserii Vittorio De Siki odbyła się 25 marca 1956 roku w Klubie Garnizonowym przy ul. Wawrzyniaka. Film został poprzedzony prelekcją znanego krytyka filmowego, Krzysztofa Teodora Toeplitza na temat neorealizmu włoskiego w oparciu o twórczość filmową Vittorio de Siki. Przez pięć kolejnych lat, w każdy poniedziałek, w Klubie Garnizonowym, który stał się nieformalną siedzibą DKF-u, odbywały się projekcje filmów zakończone często wielogodzinną dyskusją. Dopiero w 1961 roku DKFIiS na stałe przeniósł się do klubu „Kontrasty”.

W ciągu ponad 50 lat w DKF-ie wyświetlono filmy z tzw. klasyki kina, a także filmy archiwalne, w tym nieme. Zorganizowano przeglądy twórczości m.in. Charlesa Chaplina, René Claira, Ingmara Bergmana, reżyserów neorealizmu, klasyków kina radzieckiego (m.in. Wsiewołod Pudowkin), ekspresjonistów niemieckich, awangardy francuskiej, studentów łódzkiej PWSFTViT. Zdecydowana większość pozycji pochodziła z tzw. puli specjalnej i przeznaczonej dla kin zeroekranowych. Wiele z filmów nigdy nie było wyświetlanych w szczecińskich kinach.

Ważną formą działalności Klubu były prelekcje i spotkania z krytykami filmowymi. W pierwszych latach DKF odwiedzili: rektor PWSFiT Jerzy Toeplitz, red. red. Jerzy Płażewski, Krzysztof Teodor Toeplitz, Jerzy Peltz, Leon Bukowiecki, Konrad Eberhardt. Poza własną siedzibą, Klub urządzał otwarte pokazy dla szerokiej publiczności, m.in w Klubie „13 Muz”, gdzie zaprezentowano Dzisiejsze czasy Charlesa Chaplina, przegląd filmów kanadyjskich i krótkometrażówek Normana Mc Larena. Z okazji pięciolecia istnienia, Klub wspólnie Centralą Wynajmu Filmów w Szczecinie urządził w sali kina „Colosseum” przegląd przedwojennych polskich filmów fabularnych, na który złożyły się filmowe adaptacje literatury oraz komedie (od 18 marca 1961).

W uroczystości z okazji 10 rocznicy powstania szczecińskiego DKF ponownie wyświetlono Cud w Mediolanie Vittorio De Siki (25 marca 1966). Prelekcję, jak przed laty, wygłosił Krzysztof Teodor Toeplitz.

Klub ma osobowość prawną i jest wieloletnim członkiem Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych w Warszawie.

DKFIiS SzczecinBibliografiaLogo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Andrzej Androchowicz