Ewa Miśkiewicz-Żebrowska

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ewa Miśkiewicz-Żebrowska
artysta plastyk
brak zdjecia
Data urodzenia 30 maja 1957
Miejsce urodzenia Łódź
Narodowość polska

Ewa Miśkiewicz-Żebrowska, koszalińska artystka plastyk, działaczka kulturalna, wieloletnia prezes zarządu koszalińskiego okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków.

Życiorys

Urodziła się 30 maja 1957 roku w Łodzi, gdzie ukończyła Państwową Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Henryka Wieniawskiego na wydziale instrumentalnym, Studium Technik Teatralno-Filmowych oraz Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych im. Władysława Strzemińskiego, Wydział Grafiki i Malarstwa w zakresie grafiki artystycznej i fotografii w Pracowni Wklęsłodruku prof. Leszka Rózgi i Fotografii prof. Ireneusza Pierzgalskiego. W Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Grafiki i Malarstwa obroniła doktorat i habilitację. Pracuje jako wykładowca w Katedrze Projektowania Krajobrazu Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie oraz nauczyciel dyplomowany przedmiotów artystycznych w Zespole Szkół Plastycznych im. Władysława Hasiora w Koszalinie. W latach 19941999 była nauczycielem w Kolegium Języka Polskiego w Koszalinie, prowadząc warsztaty twórcze w zakresie integracji literatury z plastyką. W latach 19972006 pełniła funkcję doradcy metodycznego do spraw przedmiotów sztuka i plastyka, gdzie prowadziła galerię „Centrum”, prezentując sylwetki znanych i cenionych artystów oraz nauczycieli-twórców i ich uczniów. Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki, Członkini Rady Kultury przy Prezydencie Miasta Koszalina w latach 20052006, od 2006 roku zasiada w Radzie Muzeum w Koszalinie.

Od 1990 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Od roku 1996 prezes wielu kadencji ZPAP Okręgu Koszalin-Słupsk. Od 1998 roku jest współorganizatorem i komisarzem artystyczno-organizacyjnym Międzynarodowych Plenerów Malarskich w Osiekach.

W roku 2014 obchodziła 35 lecie pracy twórczej.[1]

Dziedziny twórczości: grafika artystyczna, malarstwo sztalugowe, rysunek, rzeźba, fotografia. Laureatka wielu nagród, wyróżnień i odznaczeń za działalność artystyczną, dydaktyczną, wychowawczą i organizacyjną m.in.: nagrody MEN, Prezydenta Miasta Koszalina, odznaczenia „Zasłużony Działacz dla Kultury Polskiej", „Zasłużony dla Województwa Koszalińskiego", Złota Odznaka ZPAP.

Przypisy

  1. Wystawa jubileuszowa z okazji 35 lecia pracy twórczej Ewy Miśkiewicz–Żebrowskiej. W: Centrum Kultury 105 w Koszalinie [online]. [Dostęp 31 marca 2015].

Bibliografia

  • 555 Twarzy Koszalina. Koszalin 2011, s. 213. ISBN 978-83-924050-3-0.
  • Szostak Jan. Ewa Miśkiewicz Żebrowska. W: Świeszyno.pl [online]. [Dostęp 31 marca 2015].Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Tomasz Wojciechowski