Felieton tygodnia (TV)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Felieton tygodnia (1968) – program telewizyjny podsumowujący młodzieżowy rok kulturalno-oświatowy 1967/68 oraz artystyczny ruch amatorski

W trakcie roku szkolnego 1967/68 w regionie odbyło się kilkaset imprez kulturalnych (przeglądy i festiwale, święta muzyki, pieśni i tańca, konkursy recytatorskie, gitariady itp.) z udziałem ponad 400 młodzieżowych i dziecięcych zespołów artystycznych i kilkudziesięciu solistów. Do najciekawszych należały „Święto muzyki i tańca” w Szczecinie, Stargardzie Szczecińskim i w Świnoujściu oraz przegląd amatorskich zespołów w Teatrze Współczesnym.

Autor zwraca uwagę na wyraźnie widoczny w ruchu amatorskim trend do uprawiania współczesnych form artystycznych (taniec nowoczesny, modny repertuar, dziewczęce zespoły wokalne wzorujące się m.in. na popularnych Filipinkach, przewaga zespołów big-bitowych). Za zjawisko niekorzystne uważa niemal całkowity zanik popularnych niegdyś zespołów pieśni i tańca o charakterze ludowym, zespołów mandolinistów, recytatorów, teatrzyków amatorskich itp. Z przykrością i obawą podkreśla niski poziom artystyczny amatorów, wynikający najczęściej z niewłaściwego doboru repertuaru i niefachowej opieki artystycznej, a często w ogóle z jej braku.

Aktor Kazimierz Rudzki i Andrzej Androchowicz w trakcie nagrania rozmowy do programu Felieton tygodnia (1968)

Kolejną część programu poświęcono konkursowi recytatorskiemu podczas piątej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Poezji im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, który odbył się tradycyjnie w Klubie „13 Muz”. Imprezie dziennikarze szczecińskiej prasy zarzucili niski poziom wykonawczy, a nawet grafomaństwo. Krytycznie oceniono również dobór repertuaru, który najczęściej nie wybiegał poza lektury szkolne i krąg sztandarowych poetów (W. Broniewski, J. Tuwim, J. Iwaszkiewicz, K.I. Gałczyński). Z taśmy magnetofonowej odtworzono wypowiedź jednego z jurorów konkursu, aktora Kazimierza Rudzkiego, który zastanawiał się nad zmianą formuły festiwalu. Uznał m.in. za konieczne przeniesienie imprezy do innych pomieszczeń klubowych (obecnie jest to sala konsumpcyjno-dancingowa).

Na temat amatorskiego ruchu artystycznego wypowiedział się szczeciński aktor Bohdan Gierszanin, który od lat współpracował z zespołami amatorskimi. Zwrócił uwagę na przypadkowość repertuaru i brak opieki instruktorskiej, szczególnie w terenie. Zespoły amatorskie z braku odpowiedniego warsztatu aktorskiego nie zawsze są w stanie wystawić pełnospektaklową sztukę. Zdaniem aktora, teatry amatorskie powinny bardziej skłaniać się w kierunku formuły teatru rapsodycznego.

Program zakończyła informacja o przygotowaniach do dwunastej premiery Teatrzyku na Wielkiej - Parada. Działający systematycznie od sześciu lat teatrzyk jest jedynym w Szczecinie zespołem amatorskim, posiadającym własną salę i własną publiczność. Parada opiera się wyłącznie na prozie i piosenkach twórców szczecińskich.

W programie zaprezentowano m.in. filmowe fragmenty występu Zespołu Tanecznego z Lipian, fotografie z innych imprez amatorskich, piosenkę Dzieci nigdy nie widza gwiazd (muz. i sł. Tadeusz Klimowski) w wykonaniu Elżbiety Dobrowolskiej i Ludmiły Mielnik z Teatrzyku na Wielkiej

Informacje o programie

ŹródłaIES64.png
Autor opracowania: Andrzej Androchowicz