Frauenkonzentrationslager Ravensbrück. Außenlager Königsberg

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Obóz koncentracyjny dla kobiet w Chojnie
Nazwa niemiecka Frauenkonzentrationslager Ravensbrück. Außenlager Königsberg
Lokalizacja Chojna
[ Zobacz Obóz koncentracyjny dla kobiet w Chojnie na mapie.]

Chojeński podobóz obozu koncentracyjnego dla kobiet w Ravensbrück istniał w latach 1944-1945. Dokładna data otwarcia obozu nie jest znana, jednak z pewnych przesłanek można sądzić, że nastąpiło to jesienią (październik?) 1944. Obóz zlokalizowano między Chojną a lotniskiem wojskowym, położonym na zachód od miasta.

Liczbę osadzonych szacuje się na 400 do 1000. W większości były to Polki (w tym przysłane po upadku Powstania Warszawskiego), także Francuzki, Rosjanki, Niemki, Angielki, Holenderka i Amerykanka. Więźniarki zatrudnione były przy powiększaniu areału pól uprawnych wokół lotniska, wycinką drzew, budową dróg i pracach wewnątrz obozu. Załoga obozu rekrutowała się głównie z kobiet - członkiń SS, żołnierze z lotniskowego garnizonu zajmowali się pilnowaniem więźniarek na zewnątrz obozu, choć część żołnierzy Luftwaffe sprawowała nadzór także w samym obozie. Komendantem obozu był SS-Unterführer Fischer.

31 stycznia 1945 garnizon wojskowy opuścił lotnisko, wysadzając niektóre obiekty. Tego samego dnia po południu ewakuowano personel obozowy, jednak rozproszone po lotnisku kobiety zostały zebrane 3 lutego przez żołnierzy SS, którzy sformowali kolumnę i ruszyli w stronę Schwedt, a potem dalej do obozu głównego, rozstrzeliwując na miejscu oraz po drodze słabnące więźniarki.

Część kobiet ukryła się na terenie lotniska i obozu i tu doczekała wyzwolenia przez żołnierzy radzieckich 5 lutego 1945.

Bibliografia

  • Zgoda, T. Obóz koncentracyjny dla kobiet w Königsbergu. "Rocznik Chojeński", t. II, 2010, s. 153-176.
  • Zgoda, T. Obóz koncentracyjny dla kobiet w Königsbergu. "Gazeta Chojeńska" [online] 2011, nr 12. [Przeglądany 24 listopada 2014].

Zobacz teżLogo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Radosław Skrycki