Free Blues Band (zespół muz.)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Free Blues Band

Free Blues Band - szczeciński zespół grający muzyką bluesową z elementami rhythm and blues’a, soul, funky i jazzu, powstały z inicjatywy Andrzeja i Mariana Malcherków. [1]

Obecny skład zespołu:
Andrzej Malcherek (gitara elektryczna, śpiew)
Agnieszka Malcherek (organy Hammonda)
Bartosz Jurgiel (gitara basowa)
Michał Słowiński (perkusja)

Historia

Pierwsze próby odbywały się w listopadzie 1979 roku. W styczniu 1980 roku uformował się zespół w składzie: Andrzej Malcherek (gitara), Marian Malcherek (gitara basowa i harmonijka ustna), Dariusz Szczepański (śpiew), Waldemar Grzeszczuk (perkusja). Młodzi muzycy, pozostając pod wpływem twórczości m.in. Jimiego Hendrixa, Colloseum, Livin’ Blues, Johna Blood Ulmera, Jamesa Browna i Deep Purple już w kwietniu dali pierwszy koncert sali gimnastycznej Liceum Nr 4 w Szczecinie. Nurt muzyczny, jaki obrali, nazwali mianem „free blues’a”, i taką też przyjęli nazwę zespołu – Free Blues Band. W latach 1980-1982 koncertowali w szczecińskich szkołach, klubach studenckich, brali udział i często otrzymywali wyróżnienia w lokalnych przeglądach muzycznych. W 1982 roku ich siedzibą stał się klub „Kontrasty”, w którym zainicjowali i prowadzili odbywającą się w każdy wtorek imprezę „Blues wieczorem”.

Free Blues Band Koncert - jesień 82.jpg

Od 1982 do 1985 roku formacja występowała w składzie: Andrzej Malcherek (gitara), Marian Malcherek (gitara), Lech Grochala (perkusja), Bartłomiej Szczodrowski (gitara basowa), Bogdan Godula (śpiew), Cezary Odkała (harmonijka ustna). W tym czasie jako wokalista współpracował z zespołem Krzysztof Niewirowski[2]. Grupa brała udział w licznych festiwalach i przeglądach, zdobywając m.in wyróżnienie na Rawa Blues 84’[3].
Przez około rok, od 1985 do 1986 roku Free Blues Band odbywał próby w klubie studenckim „Kubuś” i występował jako trio: Andrzej Malcherek (gitara i śpiew), Stefan Rydliński (gitara basowa), Robert Chołody (perkusja)[4]. Zmniejszony skład ponownie zdobył wyróżnienie na Rawa Blues, tym razem w edycji Rawa Blues 86’ oraz zakwalifikował się do Złotej Dziesiątki na festiwalu Jarocin 86’.
Połowa roku 1986 zastała już muzyków w „Transie” – klubie studenckim PAM, gdzie wprowadzili cykliczne „Czwartki Bluesowe”. Pod koniec tego roku grę na „basie” przejął Krzysztof Szmatłoch[5] , dołączył też Tomasz Bachorz, grający na saksofonie tenorowym. W tym składzie zespół znalazł się w Złotej Dziesiątce Ogólnopolskiego Młodzieżowego Przeglądu Piosenki (OMPP) 87’[6]. W 1988 roku Free Blues Band rozrósł się do oktetu – powrócili Krzysztof Niewirowski i Marian Malcherek, dołączyły zaś Agnieszka Malcherek (organy Hammonda) i Anna Runiewicz (śpiew). Z tym składem powstało pierwsze profesjonalne wydawnictwo dźwiękowe: FBB I wydane przez poznańską Atomicę w 1989 roku a przygotowane dla Metal Mind Production. Wkrótce po nagraniach pożegnali Annę Runiewicz, a free-bluesowy septet wyjechał na pierwsze zagraniczne tourné na Łotwę i Litwę. Niedługo potem nowym perkusistą został Dariusz „Kaziu” Kamiński. W listopadzie 1989 roku zespół zdobył drugą nagrodę na prestiżowym łotewskim festiwalu rockowym Liepajas Dzintars 89’. W Polsce natomiast przez dziewięć kolejnych edycji występował jako specjalnie zaproszony gość na Rawa Blues. Dla Metal Mind Productions w połowie 1990 roku nagrali drugą płytę "Such a Blues". Rok 1991 przyniósł kolejną zmianę składu – jako perkusista, zamiast Dariusza Kamińskiego ponownie zaczął grać z zespołem Robert Chołody. W dużej mierze dzięki determinacji Andrzeja Malcherka Free Blues Band doczekał się wkrótce własnej firmowej siedziby, a szczecinianie otrzymali wyjątkowe miejsce na muzycznej mapie miasta. 25 października 1992 roku zainaugurował swoją działalność aktywnie działający do dziś Free Blues Club – przestrzeń muzyczna otwarta zarówno dla gwiazd światowego formatu, jak i debiutantów, w której regularnie koncertują także animujący działalność klubu muzycy Free Blues Bandu.

Lata dziewięćdziesiąte przyniosły zespołowi udział w licznych festiwalach, w tym m.in. Bluesadzie, a także – w 1993 roku – trasę koncertową po klubach Amsterdamu. Pod koniec 1993 odszedł saksofonista. W lipcu 1994 powrócił Kamiński na miejsce perkusisty i pełen skład pojawił się na świnoujskim Festiwalu Artystycznym Młodzieży Akademickiej (FAMA). Rok 1995 przyniósł dwukrotną zmianę gitarzysty basowego. Przez kilka miesięcy występował Tomasz „Długi” Kierejsza, którego zastąpił niebawem Mariusz „Maniek” Orzechowski.

Free Blues Band Z Nalepą - maj 95.jpg

W 1995 roku na Folk&Blues Fair 95’ Free Blues Band zagrał z Taj Mahalem. W Szczecinie, w maju 1995 na trwającym 7,5 godziny koncercie „Free Blues Band i jego goście” muzykowali po raz pierwszy z Tadeuszem Nalepą.[7]

Pod koniec roku nagrali trzecią płytę, "Kwestia czasu".[8]. W 1996 roku zagrali m.in. w firmowym klubie z Hiramem Bullockiem, a następnie na II Przystanku Woodstock, co również zaowocowało nagraniem[9].

Andrzej Malcherek przy prywatnej kolekcji nagrań dokumentującej część dorobku Free Blues Band, 2013.

Od 1 sierpnia 1996 roku Free Blues Band stał się kwartetem: Andrzej Malcherek (gitara, syntezator gitarowy, śpiew), Marian Malcherek (gitara), Dariusz „Kaziu” Kamiński (perkusja), Mariusz „Maniek” Orzechowski (gitara basowa). W 1997 roku ponownie dołączyli Agnieszka Malcherek (organy Hammonda) i Robert Chołody (perkusja). W 1998 i 1999 roku formacja odbyła dwie trasy koncertowe z Carlosem Johnsonem.
Ogólnopolską trasę koncertową szczecińscy muzycy odbyli także na początku 2002 roku z Tadeuszem Nalepą. W 2003 roku wydali pierwszą płytę CD "Big Game". Z tego samego roku pochodzi zestawienie mówiące o pozycji zespołu w środowisku polskiego blues’a (Ranking Blues Top 2003): Zespół Roku – 8 miejsce; Odkrycie Roku Polska – Agnieszka Malcherek 34 miejsce; Płyta Roku Polska – Big Game 6 miejsce; Gitarzysta Roku Polska – Andrzej Malcherek 11 miejsce; Wokalista Roku Polska – Andrzej Malcherek 24 miejsce; Osobowość Roku Polska – Andrzej Malcherek 18 miejsce.[10]

Oprócz licznych własnych koncertów i udziału w festiwalach Free Blues Band zagrał w 2004 roku jako support z Deep Purple oraz zrealizował osobne projekty ze Stevem Morsem, Ianem Paicem, i Janem „Izbą” Izbińskim. W latach 2004-2006 grupa występowała z Tadeuszem Nalepą[11], grając z nim także jego ostatni koncert, który odbył się w Trińcu w Czechach[12]. W 2008 roku muzycy supportowali koncert Johna Scofielda w firmowym klubie. W 2009 dwukrotnie, w tym na inauguracji Bydgoskich Drums Fuzji muzykowali z Ian Paicem

Free Blues Band Mayallposter.jpg

. W czerwcu 2010 otwierali koncert Johna Mayalla (18)! a w listopadzie 2010 Johnnego Wintera. W kolejnych latach suportowali także koncerty Scotta Hendersona, Erica Galesa a także Erica Sardinasa (2013)

Free Blues Band do dziś koncertuje w całej Polsce i zagranicą oraz aktywnie wpływa na muzyczny wizerunek szczecińskiej sceny muzycznej, nie tylko bluesowej.

Kasety i płyty CD (wybór):

Free Blues Band (1989)
Wróć tu
You Should Feel This More
Ciepło Twoich słów
Euforyczny sen
For All For Us
Hard Blues
Little Lips
It’s Not Your Business
Daję Ci swoją dłoń
Last Hit

Such a Blues (1990)

When The Sun Goes Down
I Can’t Stop
Break Baby
I like Walking Down
Love Me Ewerybody
Come on
It’s Your Turn now
Everyday I Walk
Call Me
For What You Livin

Kwestia czasu (1995)

Big Game
Littlie Lips
Daj na luz
Lubię Ciebie w maju
Kolorowe miasto
Next Days
Turn in Up Baby
Kwestia czasu
About nothing
Time
Our Black Magic Woman
I’ll Be Wonder
Never Back Again
I can Feelin

Free Blues Band (2002)

Sunshine Of Your Love
Mountains
If I Could
Where Are You From
Big Game
What Are You Livin’ For
Hey Joe
I’m Red
Smoke On The Water
The Thrill Is Gone


Big Game (2003). Nagrania 12 utworów zrealizowano podczas koncertów w szczecińskim, firmowym klubie zespołu – Free Blues Club od 25 do 28 stycznia 2003. I Don't Care
Big Game
Cheap Beer
If I could
I'm Red
Where Are You From
What are You Livin' for
Mountains
Next Days
Can’t Do It Right
Ibrahim

Casper The Cat (CD)[13]. - w przygotowaniu - w 2008 roku zarejestrowano materiał studyjny.

Nieautoryzowane

Free Blues Band doczekał się także publikacji oddolnie stworzonych przez zagranicznych fanów[14].


Kompilacje

 • Fama 87’, 88’ i 89’
 • Bielszy odcień Bluesa (1989) Free Blues Band: Hide Away[15].
Free Blues Band Woodstock.jpg
 • Przystanek Woodstock ’96 (1996).[16].
 • Free Blues Band: Lubię ciebie w maju

Linki zewnętrzne

Nagrania

Mp3

 • Big Game

Bibliografia

Przypisy

 1. Free Blues Band. W: Wikipedia. Wolna Encyklopedia [online]. [Dostęp 25 października 2013].
 2. Malcherek, Andrzej. Publikacja z okazji X-lecia działalności klubu Free Blues Club oraz XXII-lecia powstania grupy Free Blues Band. Szczecin, 2002, s. 25.
 3. Tamże
 4. Festiwal Jarocin"86. W: jarocin-festiwal.com [online]. [Dostęp 14 listopada 2013].
 5. Vinders. W: Wikipedia. Wolna Encyklopedia [online]. [Dostęp 14 listopada 2013].
 6. Malcherek, Andrzej. Publikacja z okazji X-lecia działalności klubu Free Blues Club oraz XXII-lecia powstania grupy Free Blues Band. Szczecin, 2002, s. 26.
 7. Blues Club Gdynia. W: Blues Club Gdynia [online]. [Dostęp 14 listopada 2013].
 8. Malcherek, Andrzej. Publikacja z okazji X-lecia działalności klubu Free Blues Club oraz XXII-lecia powstania grupy Free Blues Band. Szczecin, 2002, s. 27.
 9. Przystanek Woodstock. W: Wikipedia. wolna Encyklopedia [online]. [Dostęp 14 listopada 2013].
 10. Free Blues Club[online]. [Dostęp 14 listopada 2013].
 11. Blues Club Gdynia. W: Blues Club Gdynia [online]. [Dostęp 15 listopada 2013].
 12. Free Blues Band. W: Wikipedia. Wolna Encyklopedia [online]. [Dostęp 15 listopada 2013].
 13. Free Blues Band. W: Wikipedia. Wolna Encyklopedia [online]. [Dostęp 8 listopada 2013].
 14. Free Blues Band. W: To co mi gra, czyli muzyczny blog Piotra K.[online]. [Dostęp 5 listopada 2013].
 15. Bielszy odcień bluesa. W: Wikipedia. Wolna Encyklopedia [online]. [Dostęp 12 listopada 2013].
 16. Przystanek Woodstock. W: pegasus-gallery [online]. [Dostęp 8 grudnia 2013].Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Anna Maria Kowalska