Friedrich Wilhelm von der Osten

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Friedrich Wilhelm von der Osten
urzędnik, kolekcjoner i genealog
Data urodzenia 23 lutego 1721
Miejsce urodzenia Stargard
Data śmierci 27 lutego 1786
Miejsce śmierci Płoty
Narodowość niemiecka


Friedrich Wilhelm von der Osten (1721-1786) - urzędnik, kolekcjoner i genealog.


Życiorys

Friedrich Wilhelm von der Osten urodził się 23 lutego 1721 roku w Stargardzie (niem. Stargard an der Ihna), był synem Matthiasa Conrada von der Ostena (1691-1748) i jego żony Clary Sophie von Blücher (1700-1721) z Płotów (niem. Plathe).

W 1732 roku rozpoczął studia na Uniwersytecie w Królewcu. W 1740 roku udał się do Frankfurtu nad Odrą, a dwa lata później wyruszył do Lipska i Halle i stamtąd wrócił na Pomorze, do domu. W 1745 roku został szambelanem. Cztery lata później zrezygnował ze służby na dworze i udał się do swoich posiadłości. W 1752 roku Ożenił się z Charlotte Henriette (1734-1791), córką burmistrza Szczecina Matthäusa Heinricha von Liebeherra. Z Charlotte Henriette miał córkę Charlotte Wilhelmine Juliane (1759-1800).

Teść von Ostena, burmistrz Liebeherr był znanym kolekcjonerem książek i monet pomorskich. "Zbiór Liebeherra" do 1945 roku znajdował się w Bibliotece Miejskiej w Szczecinie (niem. Stadtbücherei Stettin). Pod wpływem teścia, Friedrich Wilhelm von der Osten również rozpoczął zbieranie dokumentów i wszelkich innych świadectw historii Pomorza. Prowadził niezwykle ożywioną korespondencję z Amandusem Karlem Vanselowem. Wraz z Albrechtem Elzowem, był jednym z redaktorów "Pommersche Adelsspiegel".

Friedrich Wilhelm von der Osten zapisał w swoim testamencie, że jego pomorskie kolekcje są niepodzielne i nigdy nie powinny być sprzedawane. Do 1945 roku, wola ta była spełniona. Wiosną 1945 roku potomek rodu oraz właściciel zamku w Płotach Karl Graf von Bismarck-Osten, usunął część zamkowej biblioteki. Duża część zbioru bibliotecznego Ostenów jest teraz w posiadaniu Biblioteki Uniwersytetu w Łodzi i Biblioteki Narodowej w Warszawie. Część kolekcji rękopisów znajduje się w Landesarchiv Greifswald (Rep. 42 Plathe), części kolekcji, np. portrety książąt pomorskich, znajdują się w Pommersches Landesmuseum w Greifswaldzie.

Karta katalogowa ze zbiorów Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego, z informacją o pochodzeniu książki "Ex Libris Schloss Plathe Pommern".
Ekslibris "Schloss Plathe Pommern"

Publikacje

  • Versuch eines Verzeichnisses sämtlicher Prälatorum und Canonicorum des Capitels zu Camin. Handschrift 1770.
  • Alphabetisches Register aller adligen Familien, welche in Vor- und Hinterpommern, Rügen, Lauenburg und Bütow ansässig gewesen und darinnen florieret haben. Handschrift 1770.
  • Kurze Nachrichten zur Pommerschen Münzwissenschaft. Greifswald 1782.

Linki zewnętrzne

Bibliografia

  • Gottfried von Bülow: Friedrich Wilhelm von der Osten. In: Allgemeine Deutsche Biographie (ADB). Band 24,Leipzig 1887, s.502
  • Ferdinand von Bismarck-Osten, Die Sammlung zu Schloss Plathe und ihr Begründer Friedrich-Wilhelm von der Osten (1721-1786), w: Baltische Studien, N. F., 62 (1976), s. 63–72.
Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Joanna Kościelna