Godków

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
200px-Monobook icon.svg.png Ten artykuł jest w trakcie opracowywania. Prosimy nie edytować strony do czasu zniknięcia tej wiadomości. Nazwa użytkownika, który dodał tę wiadomość, jest wyświetlona na stronie historii.


Godków
Nazwa niemiecka Jädickendorf
Powiat gryfiński
Gmina Chojna
Sołectwo Godków
[ Strona internetowa miejscowości.]


Godków (dawniej Jädickendorf) — wieś w gminie Chojna w powiecie gryfińskim.

Geografia

Położenie

Klimat

Obiekty fizjograficzne

Przyroda

Historia

Przypuszcza się, że wieś została założona przez cystersów z Lehnina na gruntach, które otrzymali od księcia Barnima I w 1248 roku. W 1260 roku wieś mierzyła 64 łany, a więc można przyjąć, że byłą już wtedy lokowana na prawie niemieckim i zasiedlana przez kolonistów z zachodu. Po reformacji Godków był współwłasnością margrabiów i von Sacków, a w 1572 roku stał się częścią domeny elektoralnej w Cedyni. W latach 1718 i 1809 we wsi mieszkało 4 chłopów i 12 zagrodników. W 1927 roku wieś razem z folwarkiem liczyły ponad 850 mieszkańców, a ich pola miały powierzchnię prawie 1200 ha.
Oprac. Radosław Skrycki

Samorząd

Gospodarka i infrastruktura

Kultura

Oświata

Kościoły i związki wyznaniowe

Sport

Turystyka

Demografia

Służba zdrowia

Herb

Zabytki

Pomniki

Osoby urodzone w miejscowości

Osoby związane z miejscowością

Przypisy

Bibliografia

  • Voss, Georg, Hoppe, Willy. Jädickendorf. W: Die Kunstdenkmäler der Provinz Brandenburg, Schriftleitung E. Blunck, Bd. VII, T. 1: Kreis Königsberg (Neumark), H. III: Die nördlichen Orte. Berlin 1927, s. 182.

Linki zewnętrzne

Zobacz też

Godków Osiedle (niem. Bahnhof Jädickendorf) - obecnie wieś ok. 6 km na południe od Chojny. Przed II wojną światową - węzeł kolejowy i stacja administracyjnie będąca częścią Godkowa.