Gottfried Benn

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
200px-Monobook icon.svg.png Ten artykuł jest w trakcie opracowywania. Prosimy nie edytować strony do czasu zniknięcia tej wiadomości. Nazwa użytkownika, który dodał tę wiadomość, jest wyświetlona na stronie historii.


Gottfried Benn
poeta
Data urodzenia 2 maja 1886
Miejsce urodzenia Mansfeld
Data śmierci 7 lipca 1956
Miejsce śmierci Berlin
Narodowość niemiecka

Gottfried Benn (1886-1956) — niemiecki poeta, eseista, lekarz.

Życiorys

Gottfried Benn urodził się 2 maja 1886 roku w Mansfeld. Jego ojciec - Gustav Benn - był pastorem, zaś matka - Caroline Jequier - pochodziła z francuskiej części Szwajcarii. W dzieciństwie mieszkał w Zielinie, a większą część życia spędził w Nowej Marchii. Gottfried w 1903 roku uzyskał maturę w gimnazjum we Frankfurcie nad Odrą. Następnie przez rok studiował teologię i filozofię w Marburgu, po czym rozpoczął studia medyczne w Berlinie. W 1912 roku ukończył studia w specjalności lekarza sanitarnego. W czasie obu wojen światowych pracował jako lekarz wojskowy. W 1945 roku zamieszkał w Berlinie. Zmarł tam 7 lipca 1956 roku.

Gottfried Benn był czołowym przedstawicielem niemieckiego ekspresjonizmu. Mówi się, ze otarł się nawet o Nagrodę Nobla. W 1951 roku otrzymał prestiżowa nagrodę Georga Büchnera. W niemieckiej poezji wyliczany jest w jednym szeregu z Rilkem i Brechtem. W języku polskim ukazały się m.in. zbiory poezji Prywatna historia ludzkości(Kraków 1979) oraz Nigdy samotniej i inne wiersze (Wrocław 2011).


Bibliografia

  • Dobak-Hadrzyńska, Dorota. Gottfried Benn. W: Rocznik Chojeńśki 2013, t. V, 381-389.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Michał Gierke