Grzegorz Edmund Jankowski

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Wikipedia.jpg
Artykuł może zawierać treści pochodzące z Wikipedii.

Grzegorz Edmund Jankowski (ur. 9 lutego 1955 w Gorzowie Wielkopolskim) – prawnik i polityk, były wicewojewoda szczeciński i zachodniopomorski.

Życiorys

Ukończył w 1978 studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Przez kolejne trzy lata pracował w Prokuraturze Rejonowej w Szczecinie, dochodząc do stanowiska podprokuratora.

W 1981 stanął na czele Komitetu Założycielskiego „Solidarności” w Prokuraturze Wojewódzkiej. Wchodził w skład prezydium Tymczasowej Komisji Krajowej Prokuratorów „S”. Po wprowadzeniu stanu wojennego w związku z niepodpisaniem deklaracji lojalności został usunięty z pracy. W latach 80. pracował jako radca prawny, prowadząc obsługę lokalnych spółdzielni. Zajmował się także organizowaniem pomocy prawnej osobom represjonowanym, kolportował wydawnictwa niezależne, działał w niejawnych strukturach NSZZ „S”, współpracował z Komitetem Helsińskim w Polsce.

W 1989 był asystentem ubiegającego się o mandat poselski Jerzego Zimowskiego. Krótko pełnił funkcję delegata rządu ds. samorządu w województwie szczecińskim. W 1992 założył własną kancelarię radcowską. Zaangażował się w działalność partyjną w ramach Unii Demokratycznej i następnie Unii Wolności. W latach 90. kierował regionalnymi strukturami tych ugrupowań. W wyborach w 1997 kandydował na urząd senatora RP w województwie szczecińskim z ramienia UW.

W rządzie Jerzego Buzka był wicewojewodą szczecińskim i następnie pierwszym wicewojewodą zachodniopomorskim. W 2002 został powołany na stanowisko sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie.

Bibliografia200px-Nuvola apps important.svg.png Artykuł z Internetowej Encyklopedii Szczecina znajduje się w trakcie weryfikacji i oczekuje na ewentualne uzupełnienie bibliografii i/lub dostosowanie do standardów Encyklopedii Pomorza Zachodniego