Heinrich Kielmann

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Heinrich Kielmann
konrektor Pedagogium w Szczecinie
Data urodzenia 31 stycznia 1581
Miejsce urodzenia Wiedeń
Data śmierci 10 lutego 1649
Miejsce śmierci Szczecin
Miejsce spoczynku kościół św. Jakuba
Lata działalności 1612-1649
Narodowość niemiecka


Heinrich Kielmann (Kielmannus) (1581-1649) – dramatopisarz, profesor poezji i greki oraz konrektor Pedagogium w Szczecinie.

Życiorys

Heinrich Kielmann urodził się 31 stycznia 1581 roku w Wiedniu. Uczęszczał do szkół w miejscowościach Jihlava (niem. Iglau) i Meziříčí (niem. Meseritsch) na Morawach. Od 1600 roku przez 2 lata studiował na uniwersytecie w Lipsku, gdzie otrzymał tytuł doktora. W Halle pracował jako wychowawca oraz studiował prawo. Studia prawnicze kontynuował także w Jenie. W 1612 roku otrzymał propozycję objęcia stanowiska profesora w szczecińskim Pedagogium, którą przyjął. Od tego roku do śmierci był konrektorem uczelni i profesorem greki oraz poezji.

Ożenił się z Anną Fuchs, córka szczecińskiego kupca.

Zmarł 10 lutego 1649 roku w Szczecinie, pochowany 20 marca w kościele św. Jakuba.

Twórczość

Kielmann jest autorem tragedii Venus wydanej w Szczecinie przez Johanna Duberna (1613). Za najlepszy utwór dramatyczny na temat reformacji, łączący w sobie alegorię i cechy dramatu historycznego, uznawana jest Tetzelocramia. Wydana po raz pierwszy w 1617 roku również przez J. Duberna, była później kilkakrotnie wznawiana. Pisał także programy szkolne i mowy okolicznościowe.


Bibliografia

  • Micraelius Johann. Funus Venerandi Sui Praeceptoris, In Collegio Professorum Senioris, Viri Cl. Et Celeberrimi, Dn. M. Heinrici Kielmanni, Viennensis Austriaci, P.L. Caes. In inclito Gymnasio Stetinensi per XXXVII. annos ConRectoris, & Graecae linguae atq[ue] Poeseos Professoris optime […]. [Stettin]: Goetschius, 1649.
  • Scherer Wilhelm. Kielmann, Heinrich. W: Allgemeine Deutsche Biographie. Bd 15 (1882), s. 714 [online]. Dostępny w: Deutsche Biographie. [Przeglądany 22 lipca 2016].
Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Agata Michalska