Henryk Jagoszewski

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Henryk Jagoszewski
nauczyciel, burmistrz Koszalina
Data urodzenia 10 lipca 1889
Miejsce urodzenia Żórawno
Data śmierci 27 maja1948
Miejsce śmierci Koszalin
Miejsce spoczynku Cmentarz Komunalny w Koszalinie

Kwatera 45-53, rząd 14, grób 23

Lokalizacja grobu zobacz na mapie
Narodowość polska

Henryk Jagoszewski (1889-1948) - burmistrz Koszalina, nauczyciel, działacz społeczny.

Życiorys

Henryk Jagoszewski urodził się 10 lipca 1889 roku w Żórawnie. Z wykształcenia był nauczycielem, przed II wojną światową pełnił funkcję dyrektora szkoły powszechnej w Pomiechówku. W czasie okupacji działał w Polskiej Partii Robotniczej oraz Gwardii Ludowej. W maju 1945 roku skierowany został wraz z rodziną do Bobolic, gdzie tworzył szkołę powszechną oraz struktury PPR. Za swoją działalność Henryk Jagoszewski otrzymał od zbrojnego podziemia w sumie trzy wyroki śmierci, które próbowano wykonać. Na początku maja 1946 roku został wybrany sekretarzem Komitetu Miejskiego PPR, 1 marca 1947 roku objął stanowisko burmistrza Koszalina. Pełnił tę funkcję do śmierci 27 maja 1948 roku. W tym czasie udało mu się uruchomić wiele zakładów produkcyjnych, komunalnych i handlowych w Koszalinie.[1] Zadbał o odgruzowanie miasta, przywrócenie oświetlenia, utworzenie nowych instytucji potrzebnych miastu (teatr, biblioteka, szkoły). Za jego kadencji ruszyła odbudowa miasta, które w tamtym okresie liczyło 19 tysięcy mieszkańców. Także jego żona Maria Jaguszewska (zm. 26 listopada 2976) pracująca jako nauczyciel w koszalińskich szkołach udzielała się społecznie i zawodowo.

Henryk Jagoszewski zmarł po ciężkiej chorobie. Żegnał go kondukt żałobny liczący przeszło 5 tysięcy osób. Dziś jedna z ulic Koszalina nosi jego imię.[2]

Przypisy

  1. Polechoński, Piotr. Historia Koszalina: Prezydenci, burmistrzowie i przewodniczący. W: gk24.pl [online]. [Przeglądany 01 marca 2014].
  2. Henryk Jagoszewski. W: Koszaliński Portal Historyczny [online]. [Przeglądany 02 kwietnia 2014].

Bibliografia

  • Konarski Bernard. Zasłużeni ludzie Ziemi Koszalińskiej. Koszalin, 1987.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Tomasz Wojciechowski