Herb Miasta Dąbie
Herb Miasta Dąbie – na białym (srebrnym) tle sylwetka czerwonego zamku z blankami i dwiema dwukondygnacyjnymi basztami o niebieskich, półokrągłych hełmach zwieńczonych kulą, z zamkniętą półkolistą bramą. Pomiędzy basztami stoi czerwony gryf zwrócony w prawo, przednimi łapami opierający się o basztę.
Historia
Dąbie obecnie jest największą prawobrzeżną dzielnicą Szczecina, lecz przez wiele wieków istnienia było samodzielnym miastem, z własnym godłem i herbem. W latach 1249-1346 znajdowała się tu siedziba Książąt Pomorskich, od których otrzymało prawa miejskie w 1260 roku. W granice administracyjne Szczecina Dąbie zostało włączone 10 października 1939 roku.
Herb miejski Dąbia nie występował w oficjalnych herbarzach, jednakże już od XIII w. znane było godło miasta w postaci hełmu z kolistym pióropuszem (znane z ówczesnej pieczęci miejskiej[1]). W XIV w. hełm został zastąpiony przez wizerunek książęcego Gryfa Pomorskiego kroczącego po zamkowym murze z blankami i dwiema dwukondygnacyjnymi wieżami o stożkowatych dachach zwieńczonych kulą w formie kwiatu, z półokrągłą bramą na wpół zamkniętą. W ciągu wieków herb Dąbia ewoluował do znanej współcześnie postaci.
Przypisy
- ↑ Tadeusz Białecki: Herby miast Pomorza Zachodniego. Wyd. Polskie Pismo i Książka, Szczecin 1991, s.128, ISBN 83-85360-01-8
Zobacz też
- Herb Szczecina
- Godło Miasta Szczecina
- Pieczęć Miasta Szczecina
- Flaga Miasta Szczecina
- Herb Grabowa
- Herb Dąbia (dzielnicy Szczecina)
Źródła
- Tadeusz Białecki (red.): Encyklopedia Szczecina, T1 (A-O), Wyd. US-Instytut Historii, Szczecin 1999, s. 335, ISBN 83-87341-45-2
Linki zewnętrzne
- Wiesław Cierlica: Zwięzła historia Dąbia od czasów najdawniejszych do 1945 roku[dostęp: 19.04.2012]