Herb Miasta Dąbie

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
(Przekierowano z Herb Dąbia)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb Miasta Dąbie – na białym (srebrnym) tle sylwetka czerwonego zamku z blankami i dwiema dwukondygnacyjnymi basztami o niebieskich, półokrągłych hełmach zwieńczonych kulą, z zamkniętą półkolistą bramą. Pomiędzy basztami stoi czerwony gryf zwrócony w prawo, przednimi łapami opierający się o basztę.

Herb Dąbia

Historia

Dąbie obecnie jest największą prawobrzeżną dzielnicą Szczecina, lecz przez wiele wieków istnienia było samodzielnym miastem, z własnym godłem i herbem. W latach 1249-1346 znajdowała się tu siedziba Książąt Pomorskich, od których otrzymało prawa miejskie w 1260 roku. W granice administracyjne Szczecina Dąbie zostało włączone 10 października 1939 roku.

Godła Dąbia

Herb miejski Dąbia nie występował w oficjalnych herbarzach, jednakże już od XIII w. znane było godło miasta w postaci hełmu z kolistym pióropuszem (znane z ówczesnej pieczęci miejskiej[1]). W XIV w. hełm został zastąpiony przez wizerunek książęcego Gryfa Pomorskiego kroczącego po zamkowym murze z blankami i dwiema dwukondygnacyjnymi wieżami o stożkowatych dachach zwieńczonych kulą w formie kwiatu, z półokrągłą bramą na wpół zamkniętą. W ciągu wieków herb Dąbia ewoluował do znanej współcześnie postaci.

Przypisy

  1. Tadeusz Białecki: Herby miast Pomorza Zachodniego. Wyd. Polskie Pismo i Książka, Szczecin 1991, s.128, ISBN 83-85360-01-8

Zobacz też

Źródła

  • Tadeusz Białecki (red.): Encyklopedia Szczecina, T1 (A-O), Wyd. US-Instytut Historii, Szczecin 1999, s. 335, ISBN 83-87341-45-2

Linki zewnętrzneIES64.png
Autor opracowania: Wojciech Banaszak