Historia Czelina

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Czelin (dawniej Zellin) — wieś położona w powiecie gryfińskim, w gminie Mieszkowice.

Historia

Czelin w źródłach historycznych pojawia się w 1317 roku — i to od razu jako miasto (civitas). W dość zniekształconym już obecnie układzie przestrzennym tej miejscowości można jeszcze dostrzec ślady regularnego rozplanowania ulic, które jest reliktem założonego przez margrabiów miasta. Wkrótce po lokacji miasto stało się jednak własnością rodu Mornerów. Choć Czelin w średniowieczu był siedzibą archidiakonatu i znajdowała się w nim nadodrzańska komora celna, to wydaje się, że był mało znaczącym, prowincjonalnym ośrodkiem. Niebawem też zanikła jego miejskość — taki los spotykał większość miast prywatnych, z uwagi na to, że nie mógł się w nich wykształcić samorząd. W 1733 roku Czelin został kupiony od Mornerów przez króla Fryderyka Wilhelma I i stał się domeną państwową. Warto dodać, że przy przebudowie czelińskiego kościoła w 1827 roku pracował jeden z najwybitniejszych pruskich architektów — Karl Friedrich Schinkel.

Bibliografia

  • Rymar, Edward. Z dawnych dziejów przyodrzańskiej Nowej Marchii, Chojna 2012, s. 264-265.
  • Voss, Georg, Hoppe, Willy. Fürstenfelde. W: Die Kunstdenkmäler der Provinz Brandenburg, Schriftleitung E. Blunck, Bd. VII, T. 1: Kreis Königsberg (Neumark), H. V: Die südlichen Orte, Berlin 1928, s. 444.
  • Wittlinger, Helmut. Untersuchungen zur Entstehung und Frühgeschichte der neumärkischen Städte, „Die Neumark. Jahrbuch des Vereins für Geschichte der Neumark”, H. 8 (1932), s. 97-98.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Michał Gierke