Interfolk (Kołobrzeg)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Interfolk. Międzynarodowe Spotkania z Folklorem festiwal odbywający się w Kołobrzegu od 1991 roku.

Co roku, w sierpniu, do Kołobrzegu przyjeżdżają zespoły ludowe z różnych stron świata. Podczas pięciu dni festiwalowych miłośnicy folkloru mogą zobaczyć regionalne tańce i usłyszeć unikalne ludowe brzmienia oraz pieśni przekazywane z pokolenia na pokolenie[1].

Festiwal rozpoczyna tzw. Korowód Folkloru czyli parada zespołów folklorystycznych ulicami miasta, której towarzyszy spotkanie artystów z władzami samorządowymi. Następnie koncerty odbywają się codziennie w kilku odsłonach, na trzech scenach. Na plaży można uczestniczyć w animacji gier i zabaw ludowych w cyklu "Na ludowo", można także spróbować kuchni regionalnej, na Skwerze Pionierów występują kapele zespołów interfolkowych oraz wieczorami w amfiteatrze odbywają się występy Folklor czterech stron świata zespołów zagranicznych[2].

Co roku, festiwal wieńczy Koncert Galowy na plaży przy molo z pokazem sztucznych ogni. Wstęp na wszystkie imprezy bezpłatny. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa w ramach Programu Operacyjnego Celu 3 "Europejska Współpraca Terytorialna" - "Współpraca Transgraniczna" Krajów Meklemburgia - Pomorze Przednie / Brandenburgia i Rzeczypospolitej Polskiej (Województwo Zachodniopomorskie) 2007-2013. Impreza jest organizowana przez Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu pod patronatem CIOFF (Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej), której główną ideą jest ochrona nieskażonego dziedzictwa kulturowego[3].

Przypisy

  1. Polanin, Przemysław. Kultura czterech stron świata. "Gazeta Kołobrzeska" 2013, nr 34, s. 15.
  2. Interfolk 2014 - program. W: Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu [online]. [Przeglądany 22. pażdziernika 2014]. Dostępny w:http://rck.kolobrzeg.eu/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=69&Itemid=92
  3. Interfolk 2012. W: Regionalne Centrum kultury w Kołobrzegu [online]. [przeglądany 21 października 2014]. Dostępny w:http://rck.kolobrzeg.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=347:interfolk-2012&catid=1:latest-news&Itemid=1

Linki zewnętrzneLogo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Joanna Przybyło