Jacek Kamiński

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jacek Kamiński
dziennikarz telewizyjny
Data urodzenia 13 maja 1943
Miejsce urodzenia StryjJacek Kamiński (ur. 1943) – dziennikarz telewizyjny

STRONA W BUDOWIE

Życiorys

Jacek Kamiński (właśc. Wiesław Jacek Kamiński) urodził się 13 maja 1943 roku w Stryju.

Ze Szczecinem związany jest od 1945 roku. Ukończył Wyższą Szkołę Rolniczą w Szczecinie, a następnie Podyplomowe Studium Dzienni­karskie Uniwersy­tetu im. A. Mickiewi­cza w Po­znaniu.

W 1968 roku wygrał kon­kurs na prezentera telewizyjnego, po którym został zatrudniony w Ośrodku Telewizyjnym w Szczecinie. W 1972 roku otrzymał stały etat w telewizji. Pracy dziennikarskiej uczył się m.in. od Juliusza Burskiego, Ryszarda Zawidowskiego, Witolda Lendziona i Władysława Daniszewskiego. Początkowo pracował na etacie młodszego redaktora Tele­wizyjnego Technikum Rolni­czego. Kolejno pełnił funkcje redaktora, kierownika redakcji informacji, publicysty, kierow­nika „Studia 2” i „Studia 8”, za­stępcy i kierownika redakcji programów publicystycznych, kierownika „Kroniki”.

W stanie wojennym negatywnie przeszedł weryfikację i został pozba­wiony prawa wykonywania za­wodu. Do pracy w szczecińskiej telewizji powrócił w 1989 roku. W latach 1991-1995 objął stanowisko redaktora naczelnego i dyrektora Oddziału TVP S.A. w Szczecinie. W czasie jego dyrekcji szczeciński ośrodek zasłynął z bogatej oferty kulturalnej, m.in. koncertów i programów rozrywkowych, które emitowano w programie ogólnopolskim. Za cykl ten ośrodek został uhonorowany nagrodą Złotego Kamertona (1992). Był również współtwórcą popularnego kanału „Siódemka” nadawanego w paśmie lokalnym.

Jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy RP oraz jurorem Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego.

W szczecińskim Ośrodku TelewizyjnymWybrane reportaże filmy i programy telewizyjne

  • 1976Sprawdzić się
  • 1977Stopy wody...
  • 1978Kwiatki byli
  • 1978Mała Warszawa - Zakrzewo
  • 1984Po roku...
  • 1989Bunt w więzieniu w Goleniowie
  • 2003Dyżur parlamentarnyNagrodyOdznaczenia

  • Złoty Krzyż ZasługiCiekawostki

  • W ramach Szczecin European Film Festival 2016 (15-24 października) odbył się przegląd reportaży telewizyjnych Jacka Kamińskiego, m.in. Bunt w więzieniu w Goleniowie i Mała WarszawaBibliografia
IES64.png
Autor opracowania: Andrzej Androchowicz