Jodocus Neumarck

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jodocus Neumarck
protonotariusz, prowizor w Szczecinie
Data urodzenia 6 listopada 1589
Miejsce urodzenia Gdańsk
Data śmierci 2 lipca 1641
Miejsce śmierci Szczecin
Miejsce spoczynku kościół Mariacki w Szczecinie
Narodowość niemiecka

Jodocus Neumarck (1589-1641) – protonotariusz, prowizor kościoła Mariackiego i Pedagogium w Szczecinie.

Życiorys

Jodocus Neumarck urodził się 6 listopada 1589 roku w Gdańsku. Uczył się w szkole miejskiej, później przez trzy lata w gimnazjum. Następnie wyjechał z rodzinnego miasta i studiował prawo najpierw w Wittenberdze, potem w Giessen i ostatecznie w Heidelbergu. Po ukończeniu studiów skorzystał z okazji i udał się do Spiry, gdzie przy Sądzie Kameralnym Rzeszy zdobywał doświadczenie prawnicze. Na krótko powrócił do Gdańska i postanowił spełnić życzenie zmarłego ojca i zamieszkać w Szczecinie. W 1619 roku został powołany przez księcia Franciszka na stanowisko referendarza. Dostał także obietnicę, że jeżeli zwolni się miejsce, to otrzyma posadę protonotariusza. W 1628 roku został protonotariuszem, urzędnikiem podatkowym oraz prowizorem kościoła Mariackiego i Pedagogium.

W 1614 roku ożenił się z Euphrosyną, córką kanonika kamieńskiego, protonotariusza i prowizora Antoniusa Petersdorfa. Urodziło im się czworo dzieci.

Zmarł wycieńczony chorobą 2 lipca 1641 roku, pochowany 7 lipca w kościele Mariackim w Szczecinie.

Bibliografia

  • Groß, Christian. Davidicum Orandi Articicium Die schöne Betekunst Davids […] bey […] Leichbegengnüß Des [...] Herrn Jodoci Neumarcken [...]. Alten Stettin: Götzken, 1641.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Agata Michalska