Johann Christian Falcke

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Johann Christian Falcke
drukarz
Data urodzenia nieznana
Data śmierci 1760
Lata działalności 1738-1760
Narodowość niemiecka

Johann Christian Falcke (Falck) (zm. 1760) - drukarz, działał w Stargardzie w latach 1738-1760.

Życiorys

Data urodzin nieznana. Zawodu uczył się prawdopodobnie w Stargardzie. Posiadał tytuł drukarza urzędowego króla pruskiego na Tylnym Pomorzu (Königlich Preussischer privilegirter Buchdrucker).

Pracował głównie na potrzeby rządu, ale sporą część jego druków stanowią również pisma okolicznościowe wydawane z okazji ślubów i pogrzebów stargardzian i mieszkańców regionu, druki na użytek miejscowych szkół i kościoła. W 1740 roku zaangażował się w uświetnienie trzechsetnej rocznicy wynalezienia druku przez Gutenberga. Z tej okazji w drukarniach całego kraju wydawano druki nawiązujące do tego wydarzenia, a Falcke wydrukował "Stargardisches Buchdrucker-Jubilaeum, wie es im hiesigen illustren Gröningschen Collegio wegen der vor dreyhundert Jahren erfundenen edlen Buchdrucker-Kunst den 13. Julii 1740 mit Verlangen Johann Christian Falcken [...] befordert worden". Była to krótka historia tutejszego drukarstwa, zapoczątkowana przybyciem do miasta Bergera Campe w 1671 roku.

W 1741 roku Falcke wystarał się o przywilej na drukowanie i nakład ośmiu książek religijnych, m. in. "Stargardische Neue Testament", śpiewników "Sing-Bet- und Lobaltar" oraz "Stimmen aus Zion". Pozwolono mu też na druk katechizmu w opracowaniu teologa Davida Gigasa. Przywilej obowiązywał przez 20 lat.

Drukarz zmarł w 1760 roku. Prowadzenia drukarni podjęła się wdowa (de domo Ravenstein), która wystarała się o przedłużenie przywilejów uzyskanych przez męża. W 1762 roku poślubiła drukarza Johanna Ludwiga Kunsta, który przez kolejne dziesięć lat prowadził stargardzką drukarnię.

Bibliografia

  • Immanuel Friedrich Levezow. Fortsetzung der Geschichte der Buchdrukkerkunst in Pommern, insbesondere in den Städten Greiphswald, Colberg, Stralsund und Stargard [...]. Stettin, Effenbart, [1779]. s. 15-16.
  • Gottlieb Mohnike. Die Geschichte der Buchdruckerkunst in Pommern. Stettin, 1840. s. 41-42.
  • Drukarze dawnej Polski od XV do XVIII wieku, T. 4: Pomorze. Oprac. A. Kawecka-Gryczowa i K. Korotajowa. Wrocław, Kraków, 1962. s. 482-483.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Alicja Łojko