Johann Friedrich Grunow

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Johann Friedrich Grunow
drukarz
Data urodzenia nieznana
Data śmierci 22 stycznia 1768
Miejsce śmierci Kostrzyn
Lata działalności 1745-1768
Narodowość niemiecka

Johann Friedrich Grunow (zm. 1768) - drukarz, działał w Chojnie w latach 1745-1768.

Życiorys

Data urodzin nieznana. O drukarzu zachowało się niewiele danych. Do Chojny przybył z Bazylei gdzie w 1745 roku otworzył drukarnię. W 1747 roku uzyskał przywilej na druk i nakład elementarza, małego katechizmu na użytek proboszczów, wyciągu z katechizmu oraz Ewangelii i Listów Apostolskich. Uprzednio przywilej ten posiadał Gottfried Heinichen, drukarz z Kostrzyna (od 1711). W roku 1754 wystarał się o prawo druku i nakład dzieł zebranych śląskiego teologa i poety Benjamina Schmolcka[1]. Utwory tego autora, jednego z najwybitniejszych twórców pieśni kościelnych okresu baroku, wydał Grunow w zbiorze "Gott heiligte Morgen- und Abendandachten Samt dessen Lebensbeschreibung und bei gefügten Wettergebeten". Rok 1760 rozpoczął od przejęcia oficyny Johanna Hübnera, który od 1723 roku działał w Kostrzynie. Przywileje typografa nadwornego i władz miasta, które posiadał Hübner przeszły na Grunowa. Rok później drukarz wszedł w konflikt z typografami z Sulechowa i Krosna, oskarżając ich przed królem Fryderykiem II Wielkim o prowadzenie działalności bez stosownych uprawnień. Na mocy postanowienia władcy, zabroniono im wydawać druki urzędowe.

Johann Friedrich Grunow był żonaty z Cathariną Sophią Hoberti. Para miała córkę Carolinę Sophię, która została żoną niejakiego C. G. Trawitzscha, drukarza.

Po śmierci Grunowa prowadzenie drukarni objęła wdowa.

Przypisy

  1. przywilej obowiązywał na terenie Pomorza i Nowej Marchii

Bibliografia

  • Drukarze dawnej Polski od XV do XVIII wieku, T. 4: Pomorze. Oprac. A. Kawecka-Gryczowa i K. Korotajowa. Wrocław, Kraków, 1962. s. 484.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Alicja Łojko